Aktualności

fot. Mikołaj Kuras
fot. Mikołaj Kuras

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, spektakl w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym oraz wystawę w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie (powiat aleksandrowski).

 

Filharmonia Pomorska zaprasza w piątek (26 sierpnia) na wyjątkowy koncert. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina oraz zespołu w składzie Kuba Badach (wokal), Marek Napiórkowski (gitara), Bartosz Szetela (gitara basowa), Tomasz Kałwak (fortepian), Paweł Dobrowolski (perkusja) zabrzmią symfoniczne aranżacje największych przebojów zespołu Dire Straits: „Sultans of Swing”, „Money for Nothing”, „Your Latest Trick”, „Romeo and Juliet”, „Brothers in Arms”, „Sailing to Philadelphia”, „Ride Across the River”, „Local Hero”. Więcej na stronie filharmonii.

 

Ostatni koncert w ramach cyklu „Na wakacje z Chopinem” odbędzie się w niedzielę (28 sierpnia) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Kompozycje mistrza fortepianu wykona Adam Kośmieja, absolwent nowojorskiej Manhattan School of Music. W programie znalazły się walce, nokturny, mazurki oraz etiudy, a wśród nich ta najbardziej znana – „Rewolucyjna”. Na zakończenie cyklu zabrzmi Polonez As-dur, jeden z najdoskonalszych i najbardziej znanych utworów fortepianowych w historii. Więcej na stronie ośrodka.

 

Od czwartku do soboty (25-27 sierpnia) Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na inscenizacje monodramu „Jutro będzie za późno”. Sztuka opowiada o życiu i twórczości piosenkarki Wiery Gran (w tej roli Agnieszka Lis), która na skraju życia przeprowadza remanent z tego, co przyszło jej przeżyć. Spektaklowi towarzyszy wystawa pamiątek po Wierze Gran, zorganizowana przez Archiwum Emigracji działające przy Bibliotece Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Więcej na stronie teatru.

 

W niedzielę (28 sierpnia) w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się finisaż wystawy „Alojzy Balcerzak – pejzaże nadwiślańskie”. Artysta w ciągu swojej wieloletniej pracy pokazywał dziełach na wystawach na całym świecie, jego obrazy znajdują się w kolekcjach wielu znakomitych muzeów czy instytucji sakralnych. Wydarzenie uświetni koncert  Aleksandra Kamedulskiego (baryton), tegorocznego stypendysty marszałka w dziedzinie kultury. Muzeum Stanisława Noakowskiego jest częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Więcej na stronie muzeum.

 

Filharmonia Pomorska, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 sierpnia 2016 r.