Aktualności

Prace w kościele Znalezienia Krzyża w Radziejowie, fot. Mikołaj Kuras
Prace w kościele Znalezienia Krzyża w Radziejowie, fot. Mikołaj Kuras

Zabytki pięknieją

Trwają remonty konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Tegoroczne wsparcie z budżetu województwa oraz naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwi realizację niemal 200 tego rodzaju zadań. Ostatnio prace ruszyły w drewnianym kościele św. Marka w Nakonowie (gmina Kruszyn, powiat włocławski), kościele św. Barbary i Matki Kościoła w Rechcie (gmina Kruszwica, powiat inowrocławski) oraz kościele Znalezienia Krzyża w Radziejowie.

 

 – Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przez zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W latach 2009-2015 marszałkowskie środki umożliwiły realizację ponad 800 zadań. Suma dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa to blisko 60 milionów złotych. Wsparcie trafiło m. in. na naprawę dachów i wiekowych murów, odnowę elewacji, a także renowację wnętrz i konserwację zabytkowego wyposażenia.

 

 

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski nabór wniosków o wsparcie finansowe na prace w zabytkach w 2016 roku zakończył się w grudniu. Na przygotowanej przez zarząd województwa i przyjętej przez z sejmik liście dotowanych zadań znalazło się w sumie 188 przedsięwzięć. Wiele z nich to kolejne etapy projektów rozpoczętych w poprzednich latach. Planowana suma dofinansowania ze środków budżetu województwa oraz RPO to 7,4 miliona złotych.

 

 

Ostatnio prace ruszyły między innymi w drewnianym kościele św. Stanisława B.M. w Modzerowie (powiat włocławski), gdzie remontu doczekał się dach nad nawą i kruchtą boczną świątyni. Rozpoczęły się także kolejny etap remontu konserwatorskiego kościoła parafialnego Znalezienia Krzyża w Radziejowie, remont drewnianego kościoła św. Marka w Nakonowie (powiat włocławski) oraz prace konserwatorskie przy wyposażeniu wnętrza kościoła św. Barbary i Matki Kościoła w Rechcie (powiat inowrocławski). Wśród realizowanych obecnie zadań są także kolejny etap remontu dachów kościoła św. Mikołaja w Ślesinie (powiat nakielski), renowacja wschodniej elewacji kościoła św. Jakuba w Płonnem (powiat golubsko-dobrzyński) oraz kontynuacja remontu konserwatorskiego elewacji południowej kościoła św. Prokopa w Kłóbce (powiat włocławski). 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

24 sierpnia 2016 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki podczas podpisywania umów dotyczących wspierania prac w zabytkach, fot. Mikołaj KurasPrace w kościele Znalezienia Krzyża w Radziejowie, fot. Mikołaj KurasPrace w kościele Znalezienia Krzyża w Radziejowie, fot. Mikołaj KurasRemont dachu plebanii w Krzywosądzy (powiat radziejowski), fot. Mikołaj KurasRemont dachu plebanii w Krzywosądzy (powiat radziejowski), fot. Mikołaj KurasKościół Wniebowzięcia NMP w Koronowie (powiat bydgoski), fot. Tymon MarkowskiKościół Wniebowzięcia NMP w Koronowie (powiat bydgoski), fot. Tymon MarkowskiZamek w Zamku Bierzgłowskim (powiat toruński), fot. Mikołaj KurasZamek w Zamku Bierzgłowskim (powiat toruński), fot. Mikołaj KurasKościół św. Jakuba Apostoła w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKościół św. Jakuba Apostoła w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKościół św. Mikołaja w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKościół św. Mikołaja w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu, fot. Mikołaj KurasDworzec w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasDworzec w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasFort IV im. Żółkiewskiego w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plFort IV im. Żółkiewskiego w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl