Aktualności

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Weekend z kulturą

Zakończenie 55. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, kolejny z cyklu koncertów poświęconych Janowi Pawłowi II, ,,Rigoletto” na 30-lecie pracy artystycznej Leszka Skrli w Operze Nova, koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, zaś dla najmłodszych ,,Etnoigraszki” w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Zachęcamy do skorzystania z propozycji wydarzeń kulturalnych na nadchodzący weekend.

 

Na zakończenie 55. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego wystąpią muzycy z Ukrainy: Mykoła Diadiura, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną FP oraz soliści Kseniya Bakhritdinova (sopran), Valentin Dytiuk (tenor) i Gennadiy Vashchenko (baryton), a także chór Filharmonii Łódzkiej. W programie utwory Schuberta, Rachmaninowa i Olexandra Rodina. Przed dzisiejszym (6 października) koncertem odbędzie się uroczyste wręczenie nagród zarządu województwa z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Więcej na stronie Filharmonii Pomorskiej, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Baryton  Leszek Skrla będzie świętował w Operze Nova 30-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji jubilat wystąpi w dzisiejszy (6 października) wieczór w tytułowej roli  Rigoletta w operze Verdiego. W koncercie wezmą tez udział specjalni goście zaproszeni przez artystę: śpiewacy soliści oraz osoby ze środowiska muzycznego. Wystąpią: Krystyna Nowak (Gilda), Łukasz Załęski (Książę Mantui), Darina Gapicz (Maddalena), Łukasz Jakubczak (Sparafucile). Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas. Więcej tutaj.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny przygotował cykl koncertów w związku z ustanowieniem Jana Pawła II patronem województwa. Kolejny z nich odbędzie się 7 października w Kościele Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. W programie kompozycje organowe Johanna Pachelbela, Feliksa Nowowiejskiego i Mieczysława Surzyńskiego. Wzbogaci je część poetycka, podczas której Michał Chorosiński zaprezentuje fragmenty poezji Karola Wojtyły – Tryptyku Rzymskiego oraz Psałterza Renesansowego. Więcej na stronie teatru.

 

W najbliższą sobotę 7 października Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na spotkanie z muzyką kameralną. Na scenie wystąpi trio: klarnecista Borys Biniecki, altowiolistka Jadwiga Stanek oraz pianistka Magdalena Swatowska. Muzyka kameralna przeznaczona była głównie do wykonywania w niewielkich pomieszczeniach (dworach, pałacach) przez mały zespół wykonawców. W repertuarze koncertu między innymi kompozycje Mozarta, Francisa Poulenca, Maxa Brucha i współczesnego kompozytora muzyki poważnej i filmowej Williama Alwyna. Na koncert będzie można dojechać Chopin busem, więcej tutaj.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza 8 października dzieci wraz z rodzicami na kolejne spotkanie umuzykalniające z cyklu ,,Etnoigraszki”. Tym razem hasłem przewodnim będzie ,,W potoku się woda toczy”. Mali uczestnicy dowiedzą się, kim są mieszkańcy i bywalcy rzek, mórz, jezior i szuwarów, jakie dźwięki wydają  oraz jakie są ich zwyczaje. Nie zabraknie dawnych zabaw dzieci wiejskich i działań twórczych z użyciem wody. Więcej na stronie muzeum.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 października 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 października 2017 r.