Aktualności

Gwiazdą koncertu inaugurującego 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny była Aleksandra Kurzak, fot. Tymon Markowski
Gwiazdą koncertu inaugurującego 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny była Aleksandra Kurzak, fot. Tymon Markowski

,,Dzwony” Rachmaninowa na zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego

Dobiega końca 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Dziś (6 października), na zakończenie wydarzenia, wystąpią muzycy z Ukrainy – Mykoła Diadiura, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną FP, oraz soliści: Kseniya Bakhritdinova (sopran), Valentin Dytiuk (tenor) i Gennadiy Vashchenko (baryton), a także chór Filharmonii Łódzkiej. W programie utwory Schuberta, Rachmaninowa i Olexandra Rodina.

 

Publiczność tegorocznego festiwalu (szacowana na ponad 5 tysięcy melomanów) wysłucha w sumie 11 koncertów. To ponad 18 godzin muzyki. Podczas gali inauguracyjnej wystąpiła Aleksandra Kurzak, sopran światowej sławy. W filharmonii zaprezentowali się między innymi także Joseph Malovany, kantor synagogi przy Piątej Alei w Nowym Jorku, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus oraz muzycy z Czech, Słowacji, Ukrainy i Litwy. W sumie na scenie Filharmonii Pomorskiej w czasie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego zaprezentują się 4 chóry, 25 solistów, 3 zespoły kameralne i 2 orkiestry symfoniczne. Artyści wystąpią pod batutą 8 dyrygentów i stąpają po czerwonym dywanie o długości 60 metrów.

 

Klip festiwalowy

 

Festiwalowi towarzyszy wystawa Edwarda Grzegorza Funke „Jan Kanty Fotograficzny”. Przed piątkowym koncertem nastąpi też uroczyste wręczenie nagród zarządu województwa z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. W tym roku  otrzyma je piętnaście osób, szczególnie zasłużonych dla rozwoju muzyki w regionie.

 

Bydgoski Festiwal Muzyczny to jedna z najstarszych, cyklicznych, międzynarodowych imprez w Polsce, o najdłuższej tradycji w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwsza edycja odbyła się w 1963 roku z inicjatywy wieloletniego dyrektora filharmonii Andrzeja Szwalbego. Festiwal odbywa się przy wsparciu finansowym samorządu. Więcej na stronie Filharmonii Pomorskiej, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj też: Weekend z kulturą

 

 Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 października 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 października 2017 r.