Aktualności

Fot. z arch. Song of Songs Festival
Fot. z arch. Song of Songs Festival

Weekendowe spotkania ze sztuką

Nasze kulturalne propozycje na najbliższy weekend to powracający do Torunia po siedmiu latach nieobecności Festiwal Song of Songs, filmowa ekranizacja musicalu ,,Upiór w operze”, Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe ,,Oko nigdy nie śpi” w Lubostroniu, koncerty w Szafarni i Kłóbce oraz ,,Niedziela z kustoszem” we włocławskich Zbiorach Sztuki.

 

Song of Songs (14 i 15 lipca) to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. Po siedmiu latach przerwy święto muzyki chrześcijańskiej wraca do Torunia i na antenę TVP. Impreza jest jedną największych tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. W Toruniu zaprezentują się czołówka polskich wykonawców współczesnej profesjonalnej muzyki chrześcijańskiej oraz znakomici soliści i zespoły z zagranicy. Szczegóły na stronie wydarzenia

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza w wakacyjne czwartki na ekranizacje największych brodwayowskich musicali. Tym razem będzie to ,,Upiór w Operze” w reżyserii Joela Schumachera. Na seans zapraszamy 13 lipca o godz. 20 do Pałacu Dąmbskich, wstęp wolny. Historia oszpeconego geniusza muzyki zamieszkującego podziemia paryskiej opery, który zakochuje się w młodej śpiewaczce, jest ekranizacją najdłużej wystawianego w historii Broadwayu spektaklu muzycznego. Jego światowa prapremiera odbyła się w 1986 roku w Londynie. 

 

Od 14 do 17 lipca w Pałacu Lubostroń odbywać się będzie IV edycja Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych ,,Oko nigdy nie śpi” – ,,Szał i szaleństwo”.

W programie wystawy, koncerty, prelekcje i seanse filmowe z udziałem blisko 50 artystów i naukowców. Uczestnicy zrealizują także filmy, z których część powstanie w Mobilnym Centrum Edukacji Audiowizualnej „Cinebus“ Fundacji Film Spring Open prowadzonej przez Sławomira Idziaka. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem marszałka Piotra Całbeckiego, partnerem głównym jest województwo kujawsko-pomorskie. Więcej na stronie Pałacu Lubostroń.

 

Na tarasie ogrodowym zabytkowego dworu Orpiszewskich w Kłóbce w sobotę (15 lipca) odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu „Wieczór pod lipą”. Publiczność przeniesie się w klimat XIX wieku za sprawą utworów Józefa Haydna i Friedricha Kuhlau’a oraz pieśni Shuberta i Chopina. Wcześniej podczas prelekcji poświęconej Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, po raz pierwszy zaprezentowane zostaną nieznane do tej pory listy narzeczonej Fryderyka Chopina. Więcej na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, którego oddziałem jest skansen w Kłóbce.

 

Dzień później (niedziela, 16 lipca) włocławskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na kolejną ,,Niedzielę z kustoszem”. Spotkanie odbędzie się na wystawie czasowej „Z gliny stworzone”, wypożyczonej ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.  Reprezentująca bolesławieckie muzeum Barbara Glinkowska opowie o jego zasobach,  historii produkcji ceramiki i formach zdobniczych kamionkowych naczyń. Więcej na stronie włocławskiego muzeum.

 

Na zakończenie kulturalnego weekendu w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni wystąpi Anthony Adkins. Oprócz nokturnów i polonezów Fryderyka Chopina brytyjski pianista wykona także utwory norweskiego twórcy Edwarda Griega, nazywanego „Chopinem Północy”. Będą to Utwory liryczne op. 65, w których skandynawski twórca, podobnie jak Chopin, wyraźnie nawiązywał do pieśni i tańców ludowych. Koncert odbędzie się w ramach wakacyjnego cyklu recitali ,,Wakacje z Chopinem”.  Więcej na stronie Ośrodka Chopinowskiego .

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Pałac Lubostroń, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 lipca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2017 r.