Aktualności

Nasze propozycje na weekend to m.in. dwie wystawy w toruńskich galeriach, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Nasze propozycje na weekend to m.in. dwie wystawy w toruńskich galeriach, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Weekend z kulturą

Nasze kulturalne propozycje na zakończenie tygodnia to koncerty w ramach VII Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, występ Leszka Możdżera, wernisaże w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczosci Dziecka oraz w Galerii Sztuki ,,Wozownia”. Na zakończenie weekendu – potrójnie koncertowa niedziela w Szafarni i występ Atom String Quartet w ramach bydgoskiego cyklu ,,Rzeka muzyki”.

 

Już dziś (4 sierpnia) rozpoczyna się w Toruniu VII Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. Pierwszym koncertem w jego ramach będzie musicalowy „Broadway Goes Hollywood” warszawskiego Teatru „Rampa”. Zabrzmią znane i lubiane utwory z produkcji kinowych i musicalowych, m.in. „Skyfall”, „Titanic”, „Les Miserables”, „The Bodyguard”, „Jesus Christ Superstar”. Nazajutrz (5 sierpnia) aż dwa festiwalowe wydarzenia: Przegląd Konkursowy i recital Katarzyny Żak ,,Zapomniane melodie”. Znana i lubiana aktorka zaśpiewa piosenki ujęte w muzyczny żart w oryginalnych aranżacjach. Festiwal zakończy 6 sierpnia o godz. 20.30  koncert galowy na Rynku Nowomiejskim w Toruniu.  Zabrzmią piosenki i ballady filmowe w interpretacji Megitza Trio, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, zespołu wokalnego „The Gingers”, laureatów Przeglądu Konkursowego oraz znanych osobistości polskiej sceny filmowej. Więcej na stronie festiwalu.

 

Na zakończenie tegorocznego cyklu ,,Koncertów pod gwiazdami” wystąpi muzyczna osobowość-Leszek Możdżer. Znany pianista jazzowy stworzył własny oryginalny muzyczny język a podczas solowych występów za pomocą minimum środków nawiązuje świetny kontakt z publicznością. Podczas koncertu artysty  w Toruniu nie zabraknie improwizacji na temat jego ostatnich muzycznych fascynacji. Leszek Możdżer wystąpi 5 sierpnia (piątek) o godz. 20 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Więcej na stronie organizatora.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza 5 sierpnia na wernisaż wystawy ,,Perskim okiem”. Ekspozycję tworzą prace czterech irańskich artystek – Nasibeh Dolatkhah, Zahra Asgari, Narges Asadzadeh, Tayebeh Anjedani oraz ich uczniów, głównie z Centrum Kształcenia Intelektualnego Dzieci i Młodzieży w Teheranie. Inspirowane literaturą kompozycje malarskie, rysunki i kolaże są osobistą ilustracją perskich podań i legend.
W wernisażu wezmą udział autorki prac, więcej na stronie galerii, instytucji kultury samorządu województwa.

 

Tego samego dnia o godz. 18. Galeria Sztuki ,,Wozownia”zaprasza na otwarcie aż trzech nowych wystaw. Bedą to dwa cykle fotografii Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej: Tata / Po prostu męża mi brakuje. Artystka dokumentuje w nich historie związane w własnym życiem: chorobę ojca i przeżycia matki autorki zdjęć po stracie męża. Z kolei Jerzy Hejnowicz zaprezentuje na swojej wystawie wieloelementową pracę-instalacje Paradise. Tworzą ją fotografie, rysunki, projekcje wideo i wcześniejsze prace artysty. Będzie to premierowy pokaz, przygotwany  specjalnie do przestrzeni galerii. Wiecej na stronie Wozowni, instytucji kultury samorządu województwa.

W Ośrodku Chopinowskim w szafarni zapowiada się potrójnie koncertowa niedziela w ramach cyklu Wakacje z Chopinem. Rozpocznie ja występ Takayuki Hirata i Bartłomieja Kozłowskiego. W programie Preludium Des-dur op. 28 nr 15 zwane Deszczowym, a także ballady i mazurki. Dwa kolejne koncerty w wykonaniu Anny i Marcina Łeckich, odbędą się w  Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dulsku oraz w Kościele pw. św. Katarzyny w Golubiu-Dobrzyniu. Usłyszymy Preludium c-moll Fryderyka Chopina, kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Louisa Jamesa Alfreda Lefébure-Wély, Johna Stanley’a i Gordona Younga. Cykl Wakacje z Chopinem organizuje Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk i Ośrodek Chopinowski w Szafarni, jednostka kultury samorządu województwa. Więcej tutaj.

 

W ramach bydgoskiego projektu Rzeka muzyki występ jednego z najciekawszych smyczkowych kwartetów jazzowych – Atom String Quartet. Oprócz występów na największych europejskich festiwalach jazzowych zespół znany jest z koncertów i nagrań z Leszkiem Możdżerem i Sebastianem Karpielem-Bułecką. Więcej na stronie projektu.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

4 sierpnia 2016 r.