Aktualności

Brodnicki Park Krajobrazowy, fot. Andrzej Goiński
Brodnicki Park Krajobrazowy, fot. Andrzej Goiński

Parki krajobrazowe zapraszają

Osiem kujawsko-pomorskich parków krajobrazowych zaprasza na rodzinne spacery, pikniki i zajęcia edukacyjne. Przyjazd warto zaplanować ze specjalną aplikację na komórki i tablety. Najbliższe wydarzenie to obchody „Wielkiego Dnia Pszczół” w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym (8 sierpnia).

 

– W Kujawsko-Pomorskiem mamy osiem parków krajobrazowych, wszystkie warte tego, by zobaczyć je i poznać osobiście – wspaniała przyroda z rzadkimi gatunków zwierząt i roślin, liczne jeziora, atrakcyjne szlaki turystyczne, interesujące materialne świadectwa dziedzictwa kulturowego. Nie znam takich, którzy tu nie wracają, często po wiele razy – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

 

Brodnicki Park Krajobrazowy to mniej więcej 45 jezior. Tucholski Park Krajobrazowy i Wdecki Park Krajobrazowy są częściami największego polskiego rezerwatu biosfery – Borów  Tucholskich. Nadgoplański Park Tysiąclecia oraz Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy oferują świetne warunki do podglądania ptaków. Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego chroni i pielęgnuje walory przyrodnicze Doliny Dolnej Wisły oraz kultury menonickiej. W obrębie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego znajduje się najwyższe w regionie wzniesienie – Czarna Góra. Przyrodę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego cechuje różnorodność gatunków roślin, w tym ściśle chronionych.

 

 

Opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego aplikacja „Parki Krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego” na telefon lub tablet łączy funkcjonalność wirtualnego przewodnika i nawigacji. Pozwala na planowanie wycieczek, w przystępny sposób prezentuje atrakcje, a wyczerpujące opisy wzbogacone są o fotografie i grafiki.

 

 

Sierpień w parkach krajobrazowych:

  • Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy zaprasza w poniedziałek (8 sierpnia) na warsztaty z okazji „Wielkiego Dnia Pszczół”. W programie wycieczka do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie oraz wizyta w Pasiece Edukacyjnej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kowalu (więcej). Czytaj też: Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego
  • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przez cały okres wakacyjny zaprasza wszystkich do zabawy w questing, organizuje także wakacyjne zajęcia z cyklu „Laboratorium przyrody” dla zorganizowanych grup.
  • Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego zaprasza 20 i 21 sierpnia na tegoroczną odsłonę Festiwalu Smaku w Grucznie.

 

Kolejne wydarzenia w we wrześniu, październiku i listopadzie.

 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 sierpnia 2016 r.