Aktualności

Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. GDDKiA
Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. GDDKiA

Dla kierowców i mieszkańców

Podróżujący przez Brodnicę od ponad miesiąca korzystają już z drogowego obejścia centrum miasta w ciągu drogi krajowej nr 15. W budowie jest obwodnica Inowrocławia, której zakończenia możemy się spodziewać w przyszłym roku.  Oba zadania – realizowane przez bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – uwzględnia Kontrakt Terytorialny Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

– Na obu inwestycjach skorzystają zarówno kierowcy jak i mieszkańcy, obwodnice wyprowadzają bowiem uciążliwy ruch tranzytowy poza centra miast. To szczególnie ważne w przypadku najbardziej przecież uczęszczanych dróg krajowych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Otwarta pod koniec czerwca obwodnica w Brodnicy o długości 1,4 kilometra zaczyna się na obecnym rondzie Toruńskim, następnie odbija na północny-zachód, estakadą biegnie nad linią kolejową oraz ulicą Wiejską i kończy się na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Kolejowej. Koszt realizacji przedsięwzięcia to blisko 48 milionów złotych.

 

Będąca w budowie obwodnica Inowrocławia ominie miasto od wschodu i znacznie skróci czas przejazdu kierowców jadących na trasie Toruń – Poznań. Inwestycja zakłada budowę 19 km trasy z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Powstają 3 węzły drogowe („Latkowo”, „Jacewo” i „Tupadły”), kilkanaście obiektów inżynierskich, przebudowywana jest także istniejąca sieć drogowa. Wartość zadania to 359 milionów złotych.

 

Na wielu odcinakach przyszłej obwodnicy trwają prace związane z układaniem warstwy ścieralnej, nasypów oraz nawierzchni z kostki betonowej. Zaawansowane są także roboty przy obiektach inżynierskich – wiaduktach i moście na Noteci. Termin ukończenia prac to sierpień 2017 roku.

 

Trwają również przygotowania do rozpoczęcia budowy kolejnego, prawie 5-kilometrewgo odcinka inowrocławskiej obwodnicy, który powstanie na linii wschód-zachód między powstającym węzłem Latkowo a Sławęcinkiem (wylot na Bydgoszcz). W toku jest procedura związana z wyborem wykonawcy zadania.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 sierpnia 2016 r.