Aktualności

Imprezy z cyklu ,,Wieś na weekend to dobra zabawa i szansa na spróbowanie lokalnych przysmaków, fot. Andrzej Goiński
Imprezy z cyklu ,,Wieś na weekend to dobra zabawa i szansa na spróbowanie lokalnych przysmaków, fot. Andrzej Goiński

Miodowe Lato i Festyn Pomidorowy zapraszają

Zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Wieś na weekend”. W najbliższą niedzielę (7 sierpnia) dwa duże i znane już mieszkańcom regionu pikniki –  XVI Wielki Festyn Pomidorowy w Jeziorach Wielkich i Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato w Zarzeczewie.

 

Zapraszam wszystkich do udziału w imprezach organizowanych w ramach ,,Wsi na weekend”. To świetna okazja nie tylko do dobrej zabawy i poznania miejscowych smaków i tradycji, ale również do integracji lokalnej społeczności. Dlatego chętnie wspieramy tego typu inicjatywy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

 XIV Wielki Festyn Pomidorowy w Jeziorach Wielkich (powiat mogileński)

Festyn ma przede wszystkim promować lokalny produkt – pomidory, uprawiane na terenie gminy Jeziora Wielkie, będącej zagłębiem pomidorowym W czasie festynu ulicami wsi przejdzie korowód, tzw. „Parada Pomidorowa”. Będzie można spróbować potraw z pomidorami w roli głównej, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i stanąć do konkursu na najsmaczniejszą potrawę z pomidorów. W tym roku uczestnicy przyrządzać będą sałatki. Nie zabraknie również konkursów sprawnościowych dla dzieci i dorosłych: wyścigów pomidorów i ekstremalnego toru pomidorowego. Dla amatorów niecodziennych zabaw zaplanowano „Bitwę Pomidorową”. Odbędzie się też konkurs na największego wyhodowanego pomidora – dotychczasowy rekord to warzywo o wadze 1,54 kg. W programie festynu również występy lokalnych zespołów, koncert Teresy Werner oraz zespołu „After Party”.
Na zakończenie imprezy odbędzie się zabawa taneczna.

 

Tegoroczny ,,Wielki Festyn Pomidorowy” organizują Starostwo Powiatowe w Mogilnie, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy, Fundacja Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego i Gmina Jeziora Wielkie. Więcej informacji tutaj.


Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato w Zarzeczewie (powiat włocławski)

Podczas tegorocznego pikniku ,,Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato” będzie można zdobyć informacje na temat produktów pszczelich, życia pszczół oraz ich roli w przyrodzie.
W programie m.in. prelekcje, pokaz przygotowywania naturalnych preparatów ochrony roślin. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas mogą wziąć udział w warsztatach budowania gniazd dla pszczołowatych, projektowania i zakładania miejsc przyjaznych owadom zapylającym. Ponadto w programie degustacja produktów pszczelich z pasiek z całego kraju (m.in. z Krajny, Pałuk, Kociewia, Podhala, Mazowsza, Dolnego Śląska), możliwość spróbowania potraw regionalnych, występy artystyczne zespołów muzycznych i tanecznych, pokazy twórczości ludowej.

 

Organizatorem pikniku jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, oddział w Zarzeczewie. Więcej informacji tutaj.

Czytaj też: Miodowe lato w Zarzeczewie

 

„Wieś na weekend” to projekt w ramach którego 26 instytucji otrzymało dofinansowanie imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi i podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu. Organizatorem był działający w Urzędzie Marszałkowskim Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 200 tysięcy złotych.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

 22 czerwca 2016 r.
Ostatnia aktualizacja 3 sierpnia 2016 r.