Aktualności

Pierwszym gościem tegorocznego BFO będą artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu, którzy zaprezentują spektakl „Borys Godunow” Musorgskiego, fot. materiały promocyjne
Pierwszym gościem tegorocznego BFO będą artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu, którzy zaprezentują spektakl „Borys Godunow” Musorgskiego, fot. materiały promocyjne

Kultura na koniec tygodnia: Bydgoski Festiwal Operowy, Probaltica, wystawy, koncerty

Najważniejszym weekendowym wydarzeniem w kulturze będzie z pewnością inauguracja XXIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Zapraszamy także na koncerty w ramach festiwalu „Probaltica” oraz w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i toruńskim Ratuszu Staromiejskim, wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i Galerii Wozownia, a także na święto tańca w bydgoskim Pałacu Młodzieży.

 

Toruńskie CSW zaprasza w piątek (28 kwietnia) na wernisaż wystawy „TU jesteśmy. Wybrane prace polskiej sztuki po 1945 roku z kolekcji Krzysztofa Musiała”. Pokazane zostaną dzieła (między innymi  odlewy w metalach, ceramika, obrazy olejne, akrylowe, akwarele, pastele) polskich artystów, które powstały w okresie od zakończenia drugiej wojny światowej do czasów współczesnych. Wystawa umożliwi prześledzenie nie tylko części historii sztuki polskiej, lecz również pozwoli na obserwację dialogu, związków i przeciwieństw w kształtowaniu się głównych artystycznych nurtów. Więcej na stronie CSW.

 

11. Święto Tańcato trzydniowa (29 kwietnia – 1 maja) impreza organizowana w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, by uczcić obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Tańca, przypadający 29 kwietnia. W programie wydarzenia spektakl teatru tańca, warsztaty tańca współczesnego oraz konkurs taneczny dla dzieci. Więcej na stronie organizatora.

 

Po półtorarocznej do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku powraca cykl „Muzyka w Muzeum”, w ramach którego w sobotę (29 kwietnia) odbędzie się koncertmuzyki z różnych epok od XVIII do XX wieku, skomponowanej na flet, wiolonczelę i fortepian. Utwory Józefa Haydna, Karola Marii Webera i Bohuslava Martinu zaprezentują Ewa Witczak (wiolonczela), Małgorzata Będkowska (flet) oraz Jacek Szczapański (fortepian). Więcej na stronie muzeum.

 

Wernisaż wystawy „Skóra. Obiekty, teksty” Izabeli Żółcińskiej pod kuratelą Leny Wicherkiewicz to piątkowa (28 kwietnia) propozycja Galerii Wozownia. Ekspozycja jest interdyscyplinarną rozmową artystki i piszącej o sztuce kuratorki, rozpostartą pomiędzy obrazem a skórą. Obszar wystawy wyznaczają trzy instalacje: „Kombinezon ochrony indywidualnej Ebola”, „Powłoka wspólna” oraz „Sowy w mchu”. Więcej na stronie galerii.

 

W niedzielę (30 kwietnia) odbędzie się pierwsza odsłona VII Festiwalu Cichej Muzyki. W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu zabrzmi „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego w wykonaniu: Julity Mirosławskiej (sopran), Karola Bartosińskiego (kontratenor) Ludmiły Piestrak (I skrzypce), Natalii Moszumańskiej (II skrzypce), Magdaleny Kuźmińskiej (altówka), Tomasza Frycza (wiolonczela) i Marcina Łęckiego (pozytyw). Więcej na stronie organizatora, Towarzystwa Bachowskiego w Toruniu.

 

Galeria Wozownia i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 kwietnia 2017 r.