Aktualności

Uroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Uroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Bezpiecznie na trasie z Brześcia do Kowala

Przedstawiciele samorządu województwa, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz firmy Eurovia SA podpisali 26 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim umowę na gruntowną przebudowę 19-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 265 z Brześcia Kujawskiego do Kowala. Dzięki wsparciu samorządów lokalnych przy zmodernizowanym odcinku powstaną bezpieczne ciągi pieszo-rowerowe.

 

– To kolejna duża inwestycja na drogach wojewódzkich, którą sfinansujemy w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Przygotowujemy się też remontu kolejnego odcinka tej trasy – z Kowala do granicy województwa. W ramach innych inwestycji drogowych w powiecie włocławskim poprawimy też bezpieczeństwo i komfort podróżowania na trasach z Kowala do Izbicy Kujawskiej oraz z Brześcia Kujawskiego do Izbicy Kujawskiej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Trasa między Brześciem Kujawskim i Kowalem liczy 19 kilometrów. Łączy dwie drogi krajowe nr 62 (Włocławek-Strzelno)  i nr 91 (Włocławek-Łódź). Umożliwia wielu kierowcom dojazd do węzłów na autostradzie A1 na wysokości Brześcia Kujawskiego oraz Kowala.

 

– Droga wojewódzka nr 265 to kręgosłup powiatu włocławskiego i bardzo ważna trasa alternatywna dla dróg krajowych i autostrady A1. Z chwilą wprowadzenia opłat na autostradzie ruch na tej drodze wojewódzkiej z pewnością się zwiększy. Dlatego cieszymy się, że w ramach inwestycji powstaną chodniki i ścieżki rowerowe, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa wszystkich poruszających się drogą, ale przede wszystkim mieszkańców – mówi wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

W przetargu na modernizację trasy nr 265 uczestniczyło 5 firm i konsorcjów. Najkorzystniejsza ofertę złożyła firma Eurovia, która zadeklarowała wykonanie zadania za kwotę 62,8 mln zł i objęcie prac 7-letnią gwarancją. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2018 roku. Przekazanie placu budowy i rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi w maju.

 

W ramach realizacji inwestycji jezdnia otrzyma szerokość 7 metrów i zostanie wzmocniona. Wzdłuż trasy powstanie też pobocze. Przebudowane zostaną zatoki autobusowe, chodniki i zjazdy na posesje. W Gołaszewie powstanie nowy przejazd kolejowy – takie rozwiązanie (zamiast wiaduktu) wybrano w toku konsultacji społecznych. Zaplanowano też remont mostu w Nakonowie. Na całej trasie pojawi się nowe oznakowanie pionowe i poziome. Wykonawca poprawi geometrię  ważniejszych skrzyżowań, oświetlone zostaną też przejścia dla pieszych. Projekt uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych, np. z myślą o osobach niewidomych zaplanowano instalację ryflowanych elementów nawierzchni chodników.

 

Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – gminami Brześć Kujawski, Włocławek, Kowal i miastem Kowal – które dofinansują część zadania, przy trasie powstaną bezpieczne, oddzielone od jezdni ciągi pieszo-rowerowe. Wartość tej infrastruktury, która będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom okolicznych miejscowości to 3,7 mln zł.

 

Umowę na realizację inwestycji podpisali 26 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim wicemarszałek Dariusz Kurzawa, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Mirosław Kielnik oraz przedstawiciel firmy Eurovia Bogusz Czupryński. W uroczystości uczestniczyli także radny województwa Stanisław Pawlak oraz samorządowcy z powiatu włocławskiego: wicestarosta Marek Jaskulski, burmistrz Brześcia Kujawskiego Wojciech Zawidzki, wójt gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Włocławek Paweł Bordanowicz, burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski, wójt gminy Kowal Stanisław Adamczyk oraz przewodniczący Rady Gminy Kowal Edward Dominikowski.  

 

– Dziękuję wszystkim samorządowcom powiatu włocławskiego, którzy uczestniczą dzisiejszej uroczystości podpisania umowy na przebudowę drogi nr 265 – mówi członek zarządu województwa Sławomir Kopyść – Przed nami kolejne takie spotkania, ponieważ przygotowujemy się do realizacji następnych inwestycji na drogach nr 269, 270 i 265.

 

Modernizacja trasy nr 265 w skrócie:

– Długość drogi – 19 km

– Termin realizacji – czerwiec  2018 roku

– Koszt zadania – 62,8 mln

– Gwarancja – 7 lat

 

W Kujawsko-Pomorskiem przy udziale europejskich środków zamierzamy  przebudować w  sumie 14 odcinków wojewódzkich tras o łącznej długości około 350 kilometrów. Wartość tych zadań szacowana jest na około 600 milionów złotych. Wśród uruchomionych już inwestycji są przebudowy dróg:

  • ze Żnina do granicy województwa (nr 251), rozpoczęły się prace budowlane
  • z Lipna do granicy województwa (nr 559), podpisano umowę z wykonawcą,
  • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 5480, podpisano umowę z wykonawcą,
  • z Tucholi do Świecia (nr 240, dwa odcinki), trwa wybór wykonawcy.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 kwietnia 2017 r.

 

Uroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl