Aktualności

Orkiestra Symfoniczna FP, fot. Tymon Markowski
Orkiestra Symfoniczna FP, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Koncerty w Filharmonii Pomorskiej, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, Pałacu Lubostroń oraz wernisaż wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka i Dzień Wolnej Sztuki w muzeach w Toruniu i Włocławku to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Słynna IX Symfonia „Z Nowego Świata” Dvořáka oraz Koncert fortepianowy g-moll tego samego kompozytora w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Zbynka Müllera wypełnią program piątkowego (21 kwietnia) koncertu w bydgoskiej filharmonii. W niedzielę (23 kwietnia) Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego z towarzyszeniem saksofonistki Aliny Mleczko zaprezentują utwory Zbigniewa Bargielskiego w 80. rocznicę jego urodzin. Więcej o koncertach na stronie filharmonii tutaj i tutaj.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza miłośników dźwięków akordeonu na sobotni (22 kwietnia) koncert pochodzących z Ukrainy braci Włodzimierza i Iwana Gajdyczuków. W programie znajdą się najsłynniejsze dzieła muzyki poważnej w nowych aranżacjach. Szafarscy goście usłyszą między innymi Polonez A-dur i Etiudę E-dur Chopina, „Eine kleine Nachmusik” i Serenadę G-dur Mozarta, fragmenty „Czterech pór roku” Vivaldiego, baletu „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego i  „Tańca z szablami” Chaczaturiana. Więcej na stronie ośrodka.

 

W piątek (21 kwietnia) w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy przygotowanej wraz z Bułgarskim Instytutem Kultury w Warszawie, której autorami są uczniowie i pedagodzy Narodowej Szkoły Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Ekspozycja będzie zbiorem ponad pięćdziesięciu prac malarskich i graficznych.

 

Dwa koncerty to niedzielna (23 kwietnia) propozycja Pałacu Lubostroń. O godzinie 11 w pałacowej przestrzeni spotkają dzieci wraz z opiekunami by poznać tajniki gry na tubie. O godzinie 17 odbędzie się 222. „Koncert Pałacowy”. W wykonaniu Urszuli Jankowiak (mezzosopran), Darii Barszczyk (sopran), Mileny Piotrowskiej (mezzosopran) i Doroty Kuczyńskiej (fortepian) zabrzmią utwory Mozarta i kompozytorów włoskich Belliniego, Verdiego, Rossiniego i Donizettiego. Więcej o wydarzeniach na stronie pałacu tutaj i tutaj.

 

Filharmonia Pomorska, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 kwietnia 2017 r.