Aktualności

„Rusałka” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Rusałka” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Wieczór z mistrzem w Filharmonii Pomorskiej, opera Dvořaka „Rusałka” w Operze Nova, wernisaż wystawy w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, rodzinne spotkania muzyczne w Muzeum Etnograficznym w Toruniu oraz festiwal teatralny Arlekinada w Inowrocławiu to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Jerzy Maksymiuk, jeden z najsłynniejszych polskich dyrygentów wystąpi dziś (24 marca) w Filharmonii Pomorskiej. Prowadzona przez niego Orkiestra Symfoniczna FP wykona Koncert wiolonczelowy a-moll Schumanna, I Symfonię f-moll Szostakowicza oraz prawykonanie Poloneza d-dur skomponowanego przez Maksymiuka. Partię solową koncertu Schumanna wykona Bartosz Koziak. Więcej na stronie filharmonii oraz w tygodniku kulturalnym FP „Melomaniak”.

 

Obecnie jedyną z Polsce realizację opery „Rusałka” Dvořaka można obejrzeć w bydgoskiej Operze Nova. W weekend (25, 26 i 28 marca) odbędą się jej najbliższe inscenizacje. W tej realizacji opera składa hołd swemu miastu: w wyjątkowej scenerii i z gigantyczną repliką dawnego Mostu Gdańskiego i charakterystycznych dla miasta motywów architektonicznych, w sąsiedztwie rzeki i na moście w sercu miasta rozgrywa się romantyczna historia miłości mieszkańców dwóch światów – wodnych istot i ludzi. Więcej na stronie opery.

 

26 marca mija 150. rocznica urodzin Stanisława Noakowskiego – architekta, historyka architektury, rysownika, pisarza. Z tej okazji w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie otwarta zostanie wystawa czasowa prezentująca całą kolekcję jego dzieł rysunkowych zgromadzoną w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wernisaż uświetnią wykłady o bohaterze wystawy oraz recital fortepianowy Sylwii Zaremby. Więcej na stronie muzeum.

 

W weekend na dwa wydarzenia zaprasza Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Dziś (24 marca) odbędzie kolejne spotkanie z cyklu „Kultura okolic – okolice kultury”. Tym razem będzie ono poświęcone tradycji amatorskiego muzykowania na flażoretach, inaczej nazwanymi polskimi flecikami. Niedziela (26 marca) upłynie pod znakiem „Etnoigraszek”, kiedy to rodzice z dziećmi wsłuchają się ptasie trele. Więcej na stronie muzeum.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 marca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 marca 2017 r.