Aktualności

Tego lata w przestrzeni Torunia po raz kolejny będą prezentować się teatry uliczne, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Tego lata w przestrzeni Torunia po raz kolejny będą prezentować się teatry uliczne, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Weekend z kulturą

W najbliższy weekend w Bydgoszczy i Toruniu dwa duże wydarzenia kulturalne – Bydgoskie Impresje Muzyczne i Festiwal Teatrów Ulicznych. Zapraszamy także na wernisaż dwóch wystaw w Galerii Wozownia w Toruniu oraz koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni.

 

Wczoraj (30 czerwca) w grodzie Brdą rozpoczeły się 39. Bydgoskie Impresje Muzyczne, czyli spotkania muzykującej młodzieży z całego świata. W tym roku w Bydgoszczy wystąpią 23 zespoły z 12 państw, które zaprezentują się podczas zmagań konkursowych. Będą to chóry, orkiestry, zespoły folklorystyczne, muzyki dawnej, rozrywkowej i klasycznej, a także zespoły tańca współczesnego. Zwieńczeniem pięciodniowych spotkań będzie poniedziałkowy (4 lipca) koncert galowy w Operze Nova, podczas którego zaprezentują się wszyscy uczestnicy oraz zostanie przedstawiony werdykt jury konkursu. Więcej na stronie Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, organizatora imprezy.

 

Międzynarodowych projekt „ItinaiRzainauguruje w sobotę (2 lipca) w Toruniu Festiwal Teatrów Ulicznych. Spektakl odbędzie się przed i we wnętrzu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Gwiazdą widowiska będzie francuska grupa Compagnie 9.81, która wraz z zespołami Art4Media, Minor/LineAct/Nash, Motus Terrae, Hrvatski Institut za Pokret i Ples oraz Hungarian Juggling Association zaprezentuje taneczny spektakl na fasadzie budynku. Scenografia przedstawienia będzie oparta na najnowocześniejszych technologiach sztuk wizualnych, a samo widowisko nawiązuje do tematyki „Ptaków”  Arystofanesa. Więcej na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej, organizatora wydarzenia.

 

W Galerii Wozownia w piątek (1 lipca) wernisaż dwóch wystaw – prac francuskiej artystki Mathilde Papapietro i fotografów, których zainspirowała twórczość Zofii Rydet. Ekspozycja „Druga natura”, Francuzki mieszkającej od 1997 roku w Polsce, podsumowuje jej dotychczasową twórczość w zakresie grafiki, instalacj i fotografii. Głównym tematem, który podejmuje jest roślina i proces jej artystycznego zapisu. Wystawa „W stronę człowieka” to hołd dla Zofii Rydet, jednej z najwybitniejszych polskich fotografów. Jej surrealistyczne fotomontaże i kolaże mają ogromne znaczenie dla twórczości kolejnych pokoleń artystów. W Wozowni obejrzymy zdjęcia szóstki z nich. Więcej na stronie galerii.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza w niedzielę (3 lipca) na koncert pianistki Moniki Quinn. W programie ballady Chopina, Brahmsa, Griega i Juliusza Zarębskiego. Pianistka jest laureatką wielu polskich i międzynarodowych konkursów, koncertowała w prestiżowych salach w kraju i za granicą, na stałe współpracuje z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina oraz Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Więcej na stronie ośrodka.

 

Galeria Wozownia i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 czerwca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 lipca 2016 r.