Aktualności

„Halka” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Halka” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Koncerty w filharmoniach Pomorskiej i Łódzkiej, „Halka” w Operze Nova oraz wernisaż wystawy w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kultura.

 

Dzisiejszym koncertem w Bydgoszczy (9 lutego) wspólny projekt inaugurują filharmonie Pomorska i Łódzka, które na dwa dni wymienią się zespołami. Łódzcy symfonicy pod dyrekcją Pawła Przytockiego zaprezentują uwerturę do „Halki” Moniuszki, Koncert fortepianowy e-moll Chopina i Tańce symfoniczne Rachmaninowa. Partie fortepianu wykona Krzysztof Książek. Jutro (10 lutego) bydgoscy filharmonicy pod dyrekcją Kaia Bumanna w Łodzi zaprezentują Koncert fortepianowy B-dur Mozarta i I symfonię „Tytan” Mahlera. Partie fortepianu wykona Elżbieta Bilińska. Więcej informacji na temat projektu na stronie Filharmonii Pomorskiej.

 

Na scenę Opery Nova w sobotę i niedzielę (11 i 12 lutego) powraca „Halka” Moniuszki. Jest to czwarta bydgoska realizacja czteroaktowej wersji tej najsłynniejszej polskiej opery romantycznej. Tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i  chóru spoczywało na męskich barkach. Dzieło Moniuszki  zainaugurowało  XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r. i zostało przyjęte aplauzem publiczności. Więcej na stronie opery.

 

W piątek (10 lutego) we włocławskim muzeum odbędzie się wernisaż wystawy „Polska ceramika użytkowa i dekoracyjna od XVIII do poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”.  Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie około 300 zabytkowych przedmiotów wybranych z kolekcji ceramiki polskiej. Wyroby te zostały wyprodukowane w 20 fabrykach działających w Polsce od końca XVIII w. do 1939 r. Wystawa obrazuje zmieniające się na przestrzeni wieków zjawiska i trendy we wzornictwie ceramicznym. Więcej na stronie muzeum.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 lutego 2017 r.