Aktualności

Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Komitet Regionów o pomocy dla młodych rolników

Marszałek Piotr Całbecki i wiceprzewodniczący sejmiku województwa Adam Banaszak uczestniczyli w Brukseli w dwudniowej (8-9 lutego) sesji plenarnej Komitetu Regionów Unii Europejskiej. Gremium, które jest najważniejszym europejskim organem doradczym w dziedzinie polityki regionalnej, zebrało się po raz 121. w tej kadencji.

 

Wśród tematów obrad znalazły się między innymi szczególnie interesujące z naszego punktu widzenia nowatorskie rozwiązania w dziedzinie gospodarki wodnej i kwestia wspierania młodych europejskich rolników. Wystąpienia dotyczyły też prac nad strategią UE w dziedzinie międzynarodowych stosunków kulturalnych. W czerwcu Komisja Europejska przedstawiła dokument (wspólny komunikat do Rady UE i Parlamentu Europejskiego), w którym zakłada się wykorzystanie kultury jako instrumentu polityki zagranicznej (kontakty UE i jej partnerów). Chodzi m. in. o budowanie mostów i międzykulturowy dialog oraz napęd dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Była też mowa o reformie wspólnego europejskiego systemu azylowego.  

 

Komitet Regionów to głos regionalnych społeczności w Brukseli. Muszą się z nim liczyć ciała stanowiące Unii Europejskiej –  Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska. Komitet jest w istocie pośrednikiem między instytucjami europejskimi, a samorządami terytorialnymi i lokalnymi społecznościami państw europejskich. Obecnie zasiada w nim 350 członków (i 350 zastępców członków), wskazanych przez poszczególne kraje. Polska delegacja w kadencji 2015-2020 liczy 21 osób. Marszałek Całbecki znalazł się w niej z rekomendacji Związku Województw RP.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 lutego 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego 2017 r.

 

Fot. Mieszko Matusiak/UMWKPFot. Mieszko Matusiak/UMWKPFot. Mieszko Matusiak/UMWKPFot. Mieszko Matusiak/UMWKPFot. Mieszko Matusiak/UMWKPFot. Mieszko Matusiak/UMWKP