Aktualności

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Karta Dużej Rodziny – oferty i możliwości

Karta Dużej Rodziny to działający w całym kraju system zniżek i rabatów oraz bezpłatnych wejściówek dla rodzin 3+. W Kujawsko-Pomorskiem można korzystać z krajowej KDR i świadczeń związanych z naszym kujawsko-pomorskim regionalnym komponentem karty, własne propozycje ulg rodzinnych mają też niektóre samorządy gminne. Wśród możliwości między innymi zniżki kolejowe, bilety do opery i filharmonii po obniżonych cenach, specjalne oferty w sieciach komórkowych, coraz częściej niższe rachunki w sklepach i na stacjach paliw. Aby uzyskać kartę należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.

 

– To co jesteśmy winni rodzinom 3+, to szacunek i nasza solidarność, wyrażająca się między innymi systemem zniżek, dzięki którym łatwiej im funkcjonować. Im szybciej zbudujemy taki system KDR, który będzie znaczącą ulgą dla domowych budżetów większych rodzin, tym realniej możemy myśleć o odwróceniu obecnych bardzo niepokojących tendencji demograficznych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Ogólnopolska KDR to koordynowany na poziomie rządowym system przywilejów dla rodzin z co najmniej trójką dzieci – od zniżek i zwolnień z opłat administracyjnych poprzez ułatwienia dotyczące uczestnictwa w kulturze i ulgi na przejazdy komunikacją publiczną po – coraz częstszą – możliwość tańszego kupna żywności, odzieży i benzyny. Kujawsko-pomorski regionalny komponent KDR to adresowana do mieszkańców województwa oferta uzupełniająca – ulgi i zniżki udzielane przez instytucje marszałkowskie.

 

Najważniejszym i najczęściej wykorzystywanym bonusem jest ustawowa ulga na przejazdy kolejowe – 37 proc. na bilety jednorazowe i 49 proc. przy zakupie biletów miesięcznych. W Kujawsko-Pomorskiem uzupełnia go 15-procentowa zniżka w autobusach Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego.

 

Nie mniej istotne są bezpłatne wejściówki i zniżki oferowane przez kluczowe instytucje kultury. W naszym regionie mają je Filharmonia Pomorska (połowa ceny biletu), Opera Nova (50 biletów w cenie 20 złotych na przedstawienia w każdy wtorek), Teatr Horzycy (40 proc. zniżki), Ośrodek Chopinowski w Szafarni (bilety na koncerty w cenie 15 złotych dla dorosłych, osoby do 18 roku życia wchodzą bezpłatnie).

 

Interesująca jest też regionalna oferta galerii i muzeów, z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie na czele (maluchy zwiedzają za darmo, 50-procentowe zniżki dla starszych dzieci i młodzieży, 20-procentowe dla dorosłych, tańsze bilety na doroczny Festyn Archeologiczny). Do Włocławskiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wstęp wolny dla wszystkich posiadaczy KDR do lat 18, pozostali zwiedzają za cenę biletu ulgowego. W toruńskim Muzeum Etnograficznym cała duża rodzina zwiedza za 10 złotych, a pojedynczy jej członek za 3 złote.

 

Zniżki i bezpłatne wejściówki w ramach KDR mają też Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka (25-procentowy rabat na zajęcia), Galeria Sztuki Wozownia i Pałac Lubostroń.

 

  • Informacje o KDR z wyszukiwarką ulg i zniżek na portalu rodzina.gov.pl

 

Wszystkich, którzy chcieliby pomóc większym rodzinom zostając partnerami wsparcia, zapraszamy do kontaktu z Departamentem Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego (sz.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl; a.joppek@kujawsko-pomorskie.pl, tel. 56 652 18 15 i 56 652 18 96; osobą do kontaktu jest Arkadiusz Joppek)

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 lutego 2017 r.