Aktualności

Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych nadchodzącego weekendu będzie premiera w toruńskim teatrze fot. Nika Tarnowska
Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych nadchodzącego weekendu będzie premiera w toruńskim teatrze fot. Nika Tarnowska

Weekend z kulturą

Zespół Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu przygotowuje się do premiery „Dzikich palm”, sztuki opartej na powieści Williama Faulknera. Jak mówi reżyserka i współautorka scenariusza Aleksandra Bielewicz, w sztuce na pierwszy plan zostały wysunięte te wątki, które znajdują odbicie we współczesności. Sprawy poruszane przez pisarza kilkadziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych, są aktualne w Polsce 2023 roku. To między innymi tematy aborcji i praw kobiet. Poruszane są też wątki uniwersalne, a wśród nich te dotyczące miłości, walki ze stereotypami, przeciwnościami losu, staraniami o utrzymanie związku, relacjami z partnerem czy odnajdywaniem siebie we współczesnym świecie.

 

W sztuce występują: Joanna Rozkosz – Charlotte, Ada Dec – Billie, Anna Magalska – Marta, Maciej Raniszewski – Rat,  McCord, Buckner, Igor Tajchman – Harry, Niko Niakas (gościnnie) – Doktor. Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Bielewicz, scenariusz i dramaturgia: Krysia Bednarek, scenografia: Łukasz Misztal, kostiumy: Olga Mazur, muzyka: Szymon Sutor, ruch sceniczny: Maria Bijak, projekcje: Natalia Pośnik. Spektakl został zrealizowany w koprodukcji i współfinansowany ze środków Teatru Horzycy oraz Akademii Teatralnej w Warszawie ze środków własnych i środków Funduszu na Start.

 

Premiera została zaplanowana na 19 listopada na Scenie na Zapleczu. Szerzej na temat premiery można przeczytać na stronie internetowej teatru.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na sobotę (18 listopada) na wernisaż fotografii „Tam gdzie wiatr tańczy z ciszą”. Na wystawie będzie można zobaczyć fotonarrację z podróży Katarzyny Strześniewskiej na Spitsbergen, którą odbyła w czerwcu 2022 roku. Autorka urzeczona pięknem krajobrazów snuje niezwykle wnikliwą refleksję o pejzażach, ludziach, dźwiękach i historii miejsc. Fotograficzny dziennik z podróży przesycony jest emocjami ze „szczyptą duszy”, fascynacją ale i głębokim zrozumieniem. Czarno-białe obrazy nie są mroczne, ponure lecz pełne tajemnic. Panuje w nich melancholia ale i przeziera mnóstwo światła – czytamy w opisie wystawy. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 16 w Arsenale Muzeum Etnograficznego.

 

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego organizuje cykl Koncertów Kopernikańskich. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszej stronie internetowej.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na koncert duetu Classic Duo. Na deskach szafarskiej sceny zagrają Justyna Jakubowska (fortepian) oraz Ewa Witczak (wiolonczela). Koncert odbędzie się w sobotę (18 listopada ) o godzinie 17. W programie wydarzenia znalazły się utwory hiszpańskich kompozytorów.

 

Po raz trzeci w Operze Nova staną w muzyczne szranki uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego, który odbywać się będzie od 13 do 18 listopada. Dla publiczności otwarty będzie trzeci etap przesłuchań w sobotę (18 listopada) od godziny 17 oraz niedzielny galowy koncert laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Opery Nova (19 listopada).

Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na oprowadzanie po aktualnych wystawach. W czasie niedzielnego oprowadzania będzie można obejrzeć z przewodnikiem aż cztery wystawy. Początek o 12.30.

 

Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury, które oferują szeroki wachlarz atrakcji kulturalnych:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

16 listopada 2023 r.