Aktualności

II Kongres Regionalistów, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP
II Kongres Regionalistów, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP

Kongres Regionalistów

W czwartek (16 listopada) pałac w Ostromecku stał się centrum miłośników naszego regionu. Podczas II Kongresu Regionalistów, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, spotkali się reprezentujący lokalne środowiska samorządowcy, nauczyciele, bibliotekarze oraz przedstawiciele świata nauki i kultury.

 

– Współczesny regionalizm powinien służyć budowaniu pomostów między wyzwaniami współczesności a korzeniami naszej kultury, tożsamości i tradycji regionalnej – podkreślił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Dodał, że samorząd województwa, który kreuje społeczny, gospodarczy i infrastrukturalny rozwój regionu realizując i finansując konkretne przedsięwzięcia prorozwojowe, nie traci z oczu tego, co stanowi o naszych korzeniach i co nas jako region wyróżnia.

 

– Cykliczne spotkania regionalistów powinny się stać platformą kontaktów, wzajemnego poznawania się i wymiany doświadczeń ludzi zaangażowanych na rzecz rozwoju, który szanuje i uwzględnia społeczne i kulturowe uwarunkowania. Dziękuję inicjatorom i organizatorom Kongresu Regionalistów, że zrobili ważny krok w kierunku powstania w Kujawsko-Pomorskiem ruchu regionalistycznego. Jestem przekonany, że ruch ten dobrze przysłuży się rozwojowi Kujaw i Pomorza – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Organizatorami II Kongresu Regionalistów Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Fundacja Forum Rozwoju Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz bydgoska Wyższa Szkoła Gospodarki. Idea ruchu regionalistycznego w Kujawsko-Pomorskiem pojawiła się w ramach prac wojewódzkiego Forum Samorządowego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego       

 

16 listopada 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2023 r.