Aktualności

Koncert kopernikański w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Koncert kopernikański w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Koncerty Kopernikańskie

Rok Mikołaja Kopernika obfituje w wydarzenia poświęcone astronomowi. W ramach cyklu „Koncertów Kopernikańskich”, we Fromborku i Toruniu usłyszeliśmy dzieła Mozarta i Beethovena. Wystąpili wybitni muzycy: Rafał Blechacz, Kim Bomsori i Macin Zdunik. Przed nami jeszcze koncert w Filharmonii Pomorskiej.

 

W piątek (17 listopada) mury gotyckiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu wypełniła muzyka. W wyjątkowej oprawie muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą Marka Pijarowskiego wykonali „Symfonię Jowiszową” Mozarta oraz Koncert potrójny C-dur Beethovena. Wystąpili wybitni soliści.

 

Związany z naszym regionem, urodzony w Nakle nad Notecią, Rafał Blechacz grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. W 2007 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W październiku 2005 roku zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu i sonaty. Nagrodę przyznała mu również publiczność. Podczas obchodów Święta Województwa w 2016 roku wirtuozowi nadany został tytuł Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pełna informacja.

 

Solistką kopernikańskich wieczorów była także Kim Bomsori południowokoreańska skrzypaczka. Artystka jest laureatką wielu międzynarodowych konkurów muzycznych, m.in. 62. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium, hanowerskiego Konkursu Skrzypcowego im. J. Joachima czy XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.W sezonie 2018/2019 związana była z bydgoską filharmonią.

 

Na wiolonczeli zagrał Macin Zdunik, zdobywca I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W roku 2020 otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

Cykl wydarzeń otworzył 16 listopada koncert w archikatedrze we Fromborku, samorząd województwa reprezentował członek zarządu Sławomir Kopyść. W bydgoskiej filharmonii koncert odbędzie się dziś wieczorem. Szczegółowe informacje na stronie.

 

Więcej na temat programu i solistów w materiale Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

 

Koncerty kopernikańskie są współfinansowane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy jest jedną z instytucji prowadzonych przez urząd marszałkowski.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 listopada 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2023 r.