Aktualności

„Cyganeria”, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Marek Chełminiak
„Cyganeria”, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Marek Chełminiak

Weekend z kulturą

Minęły trzy lata od śmierci jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia Pomorska zaprasza na koncert poświęcony jego pamięci. Weekend w Operze Nova odbędzie pod znakiem „Cyganerii” Pucciniego. W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu sprawdzimy, czy o Koperniku można powiedzieć jeszcze coś nowego. Marszałkowskie jednostki kultury zapraszają na organizowane przez siebie wydarzenia.

 

Filharmonia Pomorska w najbliższy piątek (31marca) zaprasza na koncert „W rocznicę śmierci Pendereckiego”. Pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wykona Wariacje symfoniczne Witolda Lutosławskiego, Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego oraz VIII Symfonię G-dur Antonina Dvořáka . Solo na skrzypcach zagra Rafał Dudzik.

 

Bilety dostępne na stronie

 

W prima aprilis (1 kwietnia) w toruńskim WOAKU odbędzie się wernisaż najlepszych memów o Mikołaju Koperniku. „Memisaż” jest zwieńczeniem konkursu ogłoszonego przez ośrodek z okazji urodzin wielkiego astronoma. Wystawa „Dajcie więcej Kopernika” to doskonała okazja do poznania nowej siedziby Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury zajmującego część Młyna Kultury. Oficjalne otwarcie obiektu planowane jest na wrzesień.

 

Więcej informacji na stornie

 

W Operze Nova w najbliższy weekend (1 i 2 kwietnia) jedna z najsłynniejszych oper Pucciniego – „Cyganeria”. Historia o przyjaźni, poświęceniu i tragicznej miłości w środowisku paryskiej dziewiętnastowiecznej bohemy. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Andrzej Knap.

 

Więcej

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na „Wiśniowy Sad”, spektakl wyreżyserowany przez Łukasza Kosa. W niedzielę (2 kwietnia) w ramach akcji „Niedziela w Teatrze” kawiarnia „Wejściówka” zaserwuje drugie śniadanie w teatrze, a animatorzy i pedagodzy poprowadzą kreatywne warsztaty sensoryczne inspirowane początkiem wiosny. Najmłodsi pod okiem specjalistów przygotują pachnące i kolorowe kule do kąpieli. Na deskach toruńskiego teatru w najbliższych dniach przedstawiony zostanie także „Cud” Larsa Albauma i Dietmara Jacobsa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.  Na skutek działania siły wyższej bohaterowie zamieniają się ciałami. Nieporozumienia i niesnaski zdanych na siebie ludzi doprowadzają do niezwykłej sytuacji – „cudu andaluzyjskiego”. 

 

Szczegóły na stronie teatru.

 

,,Friends – the musical parody” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej w piątek i sobotę (31 marca i 1 kwietnia) pojawi się na scenie Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu. 

 

Więcej szczegółów na stronie.

 

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy rusza nowy cykl koncertów powstały we współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego. W piątek (31 marca) KPCK zaprasza na koncert „Per canto e pianoforte – na głos i fortepian”. W ramach cyklu wystąpią studentki i studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii. W ich wykonaniu usłyszmy zarówno arie z oper i operetek, jak i inne utwory z klasycznego repertuaru wokalnego z krajów europejskich. Marcowy koncert poświęcony będzie muzyce polskich kompozytorów.

 

Szczegółowe informacje na stronie 

 

W sobotę (1 kwietnia) gmach główny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wypełnią dźwięki fortepianu. Odbędzie się 22. spotkanie z cyklu „Muzyka w Muzeum”. Pianistka Agata Górska zaprezentuje polską muzykę wczesnoromantyczną w kompozycjach Fryderyka Chopina i Marii Szymanowskiej.

 

Więcej informacji na stronie

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Opera Nova, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Tetr Muzyczny w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kutury w Bydgoszczy oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są marszałkowskimi jednostkami kultury.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 marca 2023 r.