Aktualności

Konferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej Goiński
Konferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej Goiński

Podsumowaliśmy XI Marszałkowski Bal Dobroczynny

Rekordową kwotę 508 tysięcy złotych zebraliśmy podczas jedenastego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się w styczniu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Pieniądze trafią na konta czterech instytucji pomocowych w regionie: Domu Pomocy Społecznej w Grabiu (powiat aleksandrowski), Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski) oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Toruniu. Pieniądze wesprą także niepełnosprawnych mieszkańców z Ukrainy znajdujących się w toruńskim ośrodku na ul. Skłodowskiej-Curie oraz polskich misji niosących pomoc potrzebującym w Boliwii i Zambii, wesprzemy także kilkunastu beneficjentów minionych edycji balu.

W środę (29 marca) odbyła się konferencja podsumowująca wydarzenie. Wzięli w niej udział marszałek Piotr Całbecki, dyrektor Departamentu Promocji Edyta Macieja-Morzuch, dyrektor Obsługi Zarządu i Spraw Pracowniczych Jerzy Grochowski oraz przedstawiciele tegorocznych beneficjentów: siostra Jana Majewska z Domu Pomocy Społecznej w Grabiu z podopiecznymi, ojciec Tomasz Pelc będący dyrektorem Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Toruniu, siostra Magdalena Ruczyńska, dyrektor Domu Samotnej Matki w Żołędowie wraz z dziećmi oraz Adam Szponka, Sylwia Stecyk-Brochocka i Anna Lemańska z placówki przy ul. Skłodowskiej-Curie w Toruniu, w której przebywają niepełnosprawni intelektualnie podopieczni z Ukrainy.

 Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom, organizatorom i darczyńcom. To dzięki ich pracy i wsparciu udało się zebrać pół miliona. Dochód, w tym roku rekordowy, wesprze placówki niosące pomoc osobom potrzebującym – mówił marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych czterech kujawsko-pomorskich instytucji pomocowych. Łącznie otrzymają one 315 tysięcy złotych. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski) prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, na ich konto trafi 90 tysięcy złotych. Pod opieką placówki przebywają niepełnosprawni intelektualnie oraz z niepełnosprawnością sprzężoną. Dochód z balu wesprze także Dom Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski), prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Placówka udziela schronienia i wsparcia matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, które z różnych przyczyn nie mogą pozostać w rodzinie, a potrzebują opieki i wsparcia, otrzymają 90 tysięcy. Beneficjentem jest także toruńska Całodobowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza zarządzana przez Zgromadzenie Kleryków Regularnych Somasków. Instytucja mieści się na toruńskich Bielawach, przeznaczona jest dla dzieci powyżej 10 lat. Placówka wymaga doposażenia w sprzęt AGD, remontu pokojów dla dzieci, a przede wszystkim remontu zalanej jadalni – te potrzeby pomoże zrealizować przekazane 45 tysięcy złotych. Wsparcie trafi też do niepełnosprawnych z Ukrainy, którzy od marca ubiegłego roku przebywają w Toruniu.

Po około 25 tysięcy złotych otrzymają także polskie misje charytatywne w Zambii i Boliwii. Misja w Zambii prowadzona jest między innymi przez księdza Wojciecha Łapczyńskiego pochodzącego z Chełmży, gdzie we wiosce Chingombe misjonarze pracują w ośrodku zdrowia i placówce edukacyjnej. Pieniądze, które trafią do Boliwii wesprą działania siostry elżbietanki Violety Nicy pochodzącej z Torunia, która pracuje z dziećmi i fundusze wykorzysta na utworzenie dostępu do internetu.

XI Marszałkowski Bal Dobroczynny 2023 – relacja – YouTube

Jedenasta edycja Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego odbyła się 21 stycznia. To był wieczór zabawy przy muzyce na żywo, licznych pokazów i występów, a także licytacji w szczytnym celu. Na dochód z balu złożyły się wpłaty od par i środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów.

XI Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

  • suma środków zebranych podczas balu to 508 tysięcy złotych,
  • dochód z tegorocznej imprezy trafi do podopiecznych 4 instytucji z regionu oraz 2 misji zagranicznych,
  • trzy instytucje otrzymają po 90 tysięcy złotych, jedna 45 tysięcy złotych,
  • do dwóch misji zagranicznych trafi łącznie 50 tysięcy złotych,
  • trzynastu beneficjentów dotychczasowych edycji balu otrzyma po 11 tysięcy złotych.

Podsumowanie balu – ciekawostki i liczby

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 marca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023 r.

Konferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej GoińskiKonferencja podsumowująca XI Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej Goiński