Aktualności

X Marszałkowski Bal Dobroczynny 2020 – tzw. licytacja cicha, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
X Marszałkowski Bal Dobroczynny 2020 – tzw. licytacja cicha, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Licytacje charytatywne na sobotnim balu

Gitara z autografami gwiazd, koszulka Roberta Lewandowskiego, węgierska etola, kontusz sarmaty, koszulka z autografem Danny’ego DeVito i inne wartościowe przedmioty będą atrakcjami aukcji charytatywnej podczas marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbędzie się już w najbliższą sobotę (21 stycznia). Dochód z balu trafi do trzech instytucji pomocowych w naszym regionie.  

Wśród objętych licytacją przedmiotów znajdą się między innymi replika koszulki reprezentacji Polski z autografem Roberta Lewandowskiego i piłka z mundialu w Katarze 2022, koszulka Aniołów Toruń z podpisem Wilfredo Leona, ręcznie wykonany witraż kopernikański z toruńskiej pracowni, figurka Mikołaja Kopernika. Będzie można wylicytować gitarę akustyczną z autografami gwiazd, występujących w ramach koncertu „ Pod wspólnym niebem”, na której podpisali się: Grzegorz Hyży, Kasia Kowalska, Dawid Kwiatkowski, Ten Typ Mes, Czesław Śpiewa, The Dumplings i Mariusz Lubomski. Do nabycia będą także dzieła znanych i cenionych twórców. Darczyńcy przekazali fotosy i katalogi Patricii Piccinini, porcelanę Rosenthal, szopkę bożonarodzeniową wykonaną z 7709 zapałek, oraz wyroby ceramiczne, ludowe rękodzieło i produkty tradycyjne z różnych regionów, jak na przykład fiński obrus i węgierską etolę. Wśród dobroczyńców są między innymi dyplomaci, politycy, firmy z regionu, artyści i sportowcy oraz zagraniczni partnerzy.

Najwyżej wylicytowanym podczas ubiegłorocznej aukcji balowej przedmiotem okazała się płyta winylowa z podpisem Robbie’ego Williamsa (wraz z zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów w Europie), którą sprzedano za 35 tysięcy złotych. Równo za 30 tysięcy złotych poszły płaskorzeźba „Epoka Wielkiego Timerlama” i obraz „Szczęśliwa rodzina” Edwina Thomasa Robertsa. Łącznie z licytacji głównej zebrano 176 tysięcy złotych. Ponadto, tak samo jak będzie to możliwe w tym roku, uczestnicy balu mogli zakupić wartościowe przedmioty również podczas tzw. licytacji cichej. Za 6 tysięcy złotych wylicytowano motor żużlowy sekcji juniorskiej Klubu Sportowego Toruń, a 3,5 tysiąca złotych zapłacił nabywca ikony przedstawiającej św. Michała Archanioła. W innych edycjach unikatowymi przedmiotami wystawionymi na licytację były także grafika Zdzisława Beksińskiego czy gitara z autografem Stinga.

XI Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Oprawę muzyczną zapewnią Eljazz Big Band oraz Paderewski Quartet. Gwiazdami wieczoru będzie popowy duet bliźniaczek Siostry Melosik, czeski tancerz Jan Kliment i pochodzący z Rypina młody tancerz jazz i modern Natan Grzybowski. Wystąpią także Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy.

Informacje także na stronie balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 stycznia 2023 r.