Aktualności

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, Fot. Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, Fot. Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Weekend z kulturą

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, koncerty oraz spektakle to tylko niektóre propozycje na najbliższy weekend. Marszałkowskie instytucje kultury po raz kolejny postarają się o to, by przyjemne wspomnienia związane z obcowaniem ze sztuką, pozostały z nami przynajmniej do kolejnego tygodnia!

 

W Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Na deskach teatru w najbliższy weekend wystawiany jest stworzony przez ukraińskie artystki interdyscyplinarny projekt Życie na wypadek wojny”. W repertuarze również spektakl teatru młodzieżowego z Wilna „Opowieści Lasku Wiedeńskiego”. Bilety dostępne na stronie.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy w najbliższy piątek (27 maja) zaserwuje bluesowe brzmienia. Muzycy Orkiestry Filharmonii Pomorskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego wykonają utwory z filmu „Blues Brothers”. Filmowe przeboje zaśpiewają Jolanta Szczepaniak, Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski. Bilety dostępne na stronie.

 

Gotowi na zbrodnię w teatrze? Jeśli tak, to nie ma na co czekać! Na deskach Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu w najbliższy weekend (27 i 28 maja) – „Zbrodnia i karaoke”. To komedia kryminalna okraszona popularnymi piosenkami (z repertuaru m.in. Perfect, Manaam czy Bajm) granymi na żywo przez toruńskich muzyków. Bilety można kupić na stronie.

 

W ramach jedenastej edycji Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki” Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na atrakcyjne wystawy, warsztaty, spektakle. Najbliższe spotkania 30 maja. Program wydarzeń dostępny na stronie biblioteki.

 

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w najbliższą sobotę (28 maja) odbędzie się Jazz u Hoffmana. KPCK zachęca do udziału w kolejnym z cyklu koncercie „Jazz for Mr Ives, Jazz for Mr Serocki” by Bydgoski Kolektyw Kompozytorski. Kazimierz Serocki, Tomasz Sikorski, Charles Ives to postacie, które do pewnego czasu nie były rozpoznawalne i doceniane w stopniu w jakim na to zasługiwały. Więcej informacji na stronie.

 

Także w bydgoskim KPCK w piątek (27 maja) można wziąć udział w słowno-muzycznym spektaklu „Przepis na miłość”. To opowieść o uczuciu, które wszystko zwycięża, nawet jeżeli droga w dążeniu do niego bywa kręta i wyboista. Czy istnieje przepis na miłość? Podczas spektaklu zabrzmią znane utwory z repertuaru największych polskich artystów, takich jak Maria Koterbska, Eleni czy Irena Jarocka. Szczegóły na stronie.

 

W najbliższą sobotę (28 maja) zapraszamy do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni na spektakl „Mój Ciekawy Chopin” w wykonaniu uczniów toruńskiego liceum. Sztuka w sposób nowatorski opowiada o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Młodzież wcieli się w role ówcześnie żyjącego Fryderyka oraz ludzi istotnych w jego życiu. Wstęp wolny. Szczegóły na stronie.

 

Muzeum Historii Włocławka zachęca do udziału, w piątek (27 maja), w piątym z cyklu dziesięciu spotkań historycznych poświęconych dziejom Włocławka „Z Arentowiczem przez dawny Włocławek — Ulice Przedmiejska, Nowy Rynek. Porządki Nieporządki”. Dodatkowo przedstawione zostaną historie związane z problemami utrzymania porządku na ulicach i placach dawnego Włocławka. Więcej szczegółów na stronie.

 

Okazją do poznania trzech twórców art. Brut z Mazowsza będzie spotkanie filmowe INNI. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka. Wydarzenie organizowane jest w najbliższą sobotę (28 maja) przez Muzeum Etnograficzne Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W krótkometrażowych filmach zrealizowanych latem 2021 r. zobaczymy Włodzimierza Rosłona, Wacława Rędzińskiego i Władysława Szymczyka — dojrzałych mężczyzn z pasją oddających się sztuce. Informacje na stronie.

 

W sobotę (28 maja) Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zachęca do udziału w Dziecięcym Przeglądzie Folkloru Wiejskiego „Ele mele dudki”. Pięciolatki z toruńskich przedszkoli zaprezentują programy oparte na dziecięcym folklorze. Szczegóły na stronie.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 maja 2022 r.