Aktualności

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Weekend z kulturą

Entuzjaści teatru, melomani oraz wielbiciele regionalnych tradycji i historii w najbliższy weekend nie będą rozczarowani. Marszałkowskie instytucje kultury organizują moc atrakcyjnych wydarzeń. W repertuarze m.in. koncert zespołu Artur Dutkiewicz Trio, zwiedzanie w ramach akcji „Eskapada” oraz przegląd teatralny „Przygrywka”.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na wyjątkowy koncert „Jazz i Mozart”. W najbliższą sobotę (23 kwietnia) na szafarskiej scenie wystąpi zespół Artur Dutkiewicz Trio. Na program wydarzenia składają się znane i oryginalne tematy z dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta w opracowaniu Artura Dutkiewicza. Więcej informacji na stronie.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie w ramach akcji „Eskapada” zachęca do zwiedzania z przewodnikiem Rezerwatu Archeologicznego. Dowiemy się, jak wyglądała historia ludzi zamieszkujących to miejsce w okresie od końca epoki kamienia do początków państwa polskiego. To kilkanaście tysięcy lat historii, której poznanie będzie emocjonującym i pouczającym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Informacje na stronie.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej  w Toruniu także zaprasza do wzięcia udziału w akcji. W najbliższy weekend za symboliczną złotówkę można zwiedzić Park Etnograficzny w Toruniu oraz Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Szczegóły na stronie.

 

W najbliższy weekend można odwiedzić również Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Harmonogram zwiedzania na stronie.

 

Najbliższe dni w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu upłyną pod znakiem „Przygrywki”. Więcej na temat przeglądu na stronie. Bezpłatne wejściówki na spektakle można odbierać w Biurze Obsługi Widza w teatrze. Harmonogram przedstawień na stronie.

 

Największe przeboje muzyki filmowej Jamesa Hornera w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, w najbliższy piątek (22 kwietnia) wypełnią mury Filharmonii Pomorskiej im. Paderewskiego w Bydgoszczy. Pod batutą maestro Mykoły Diadiury orkiestra wykona m. in. Collage (prawykonanie polskie) oraz suity z filmów: Avatar, Kokon, Titanic, Obcy. Informacje na stronie.

 

W sobotę i niedzielę (23 i 24 kwietnia) w repertuarze bydgoskiej Opery Nova balet „Coppelia”. Spektakl z uniwersalnym przesłaniem i urzekającą muzyką w tle. Szczegóły na stronie.

 

O inspirujących, ambiwalentnych i trudnych relacjach muzeów etnograficznych z antropologią kulturową porozmawiamy w trakcje dyskusji panelowej „Związki i rozwiązki” w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Informacje na stronie.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w niedzielę (24 kwietnia) zaprasza na wystawę „Za siódmą górę. Motyw drogi i wędrowania w polskiej kulturze ludowej”, to kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”. Szczegóły na stronie.

 

Galeria Sztuki Wozownia zachęca do obejrzenia wystawy Arka Pasożyta „Czarne myśli, złe rozdanie”. Ekspozycja czynna dla zwiedzających do niedzieli (24 kwietnia). Szczegóły na stronie. Także do 24 kwietnia w galerii oglądać można wystawę Jerzego Hejnowicza „Miejsce w czasie” oraz Sophii Pompéry „Lapsus”.

 

Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w Kujawsko-Pomorskiem. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 kwietnia 2022 r.