Aktualności

Coppelia, Opera Nova premiera 2019, fot. Andrzej Makowski dla Opera Nova w Bydgoszczy
Coppelia, Opera Nova premiera 2019, fot. Andrzej Makowski dla Opera Nova w Bydgoszczy

Weekend z kulturą

W świat uroczej baśni z urzekającą muzyką, w którym łatwo dostrzec uniwersalne przesłanie możemy zanurzyć się w najbliższy weekend w trakcie baletu „Coppelia”, na który zaprasza Opera Nova w Bydgoszczy. Szczegóły na stronie opery. Marszałkowskie instytucje kultury przygotowały wydarzenia, które przypadną do gustu zarówno najmłodszym, jak i dorosłym miłośnikom sztuki.

 

W najbliższy weekend na deskach teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu zagości spektakl „W co się bawić” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Szczegóły na stronie. Po każdym przedstawieniu w teatrze odbywa się kwesta na rzecz osób przybywających do naszego regionu z Ukrainy, współorganizowana z Fundacją Emic.

 

Mury gmachu Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy w sobotę (12 marca) wypełni muzyka mistrzów polskiej piosenki aktorskiej. „Piosenki to…? – koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta…”  to nostalgiczna podróż wśród wirtuozów polskiej piosenki. Podczas wieczoru usłyszymy najpiękniejsze utwory w wykonaniu m.in. Hanny Śleszyńskiej, Zbigniewa Zamachowskiego i Joanny Trzepiecińskiej. Szczegóły na stronie organizatora.

 

Piątkowy wieczór odbędzie się w filharmonii pod znakiem Carla Marii von Webera. Fragmenty opery „Wolny strzelec” oraz Missa sancta no.1 „FreischützMesse” wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Rudolfa Tierscha. Szczegóły na stronie.

 

Najmłodsi również nie będą rozczarowani, w repertuarze filharmonii znajdziemy „Akademię WioliMisia” oraz „Od brzuszka do uszka maluszka”.

 

„Tajemnica Tomka Sawyera” – musical na motywach powieści Marka Twaina, na który zaprasza Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu odbędzie się w najbliższy piątek (11 marca). Bilety można kupić na stronie. W sobotę (12 marca) Mateusz Nagórski i Miłosz Wośko wykonają utwory Jacka Kaczmarskiego. Program „Kaczmarski” składa się z materiałów z płyt „Mój zodiak” oraz „Jacek Kaczmarski o wolności”. Więcej o koncercie na stronie.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zachęca do udziału w edycji specjalnej rodzinnego cyklu „Etnoigraszek”. W piątek (11 marca) odbędzie się spektakl z udziałem Teatru Echa „O kogutku, który umiał działać do skutku” . To spotkanie dla rodzin z dziećmi w wieku 3 – 9 lat będące muzycznym przedstawieniem interaktywnej bajki. Szczegóły na stronie.

 

W piątek (11 maca) Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy organizuje spotkanie z Małgorzatą Grossman- autorką książki „Bydgoszcz jest Kobietą”. Szczegóły na stronie.

 

Zaś w sobotę (12 marca) KPCK zaprasza na koncert zespołu „Własny Port”. Artyści zaprezentują najnowszy album „Gramy”. Więcej informacji na stronie.

 

Salon Hoffman KPCK zaprasza na wystawę „Kolorowe okna- inowrocławskie witraże w fotografii Marii Różańskiej”. Ekspozycja czynna do 31 marca. Informacje na stronie.

 

12 marca (sobota) w Pałacu Lubostroń spotkanie poświęcone Poli Negri. W programie między innymi prelekcja „Cały mój świat” oraz wystawa przygotowana przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu „Pola Negri. Lipnowska legenda kina”. Informacje na stronie.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza do udziału w warsztatach ekologicznych, w ramach projektu „Pomyśl, zanim wyrzucisz”. W piątek (11 marca) w programie zajęć warsztaty dla dorosłych „Eko biżu” – biżuteria z papieru gazetowego. Informacje na stronie biblioteki.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 marca 2022 r.