Aktualności

fot. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
fot. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Weekend z kulturą

Koncert „Piosenki zamiast karabinów” w toruńskiej Od Nowie, podczas którego odbędzie się zbiórka pieniędzy i spektakl w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu, z którego dochód przeznaczony zostanie na wsparcie uchodźców z Ukrainy – instytucje kultury włączają się w pomoc narodowi ukraińskiemu.

 

Dziś (4 marca) w Od Nowie odbędzie się koncert z cyklu „Piosenki zamiast broni”. Wystąpią Natalia Sobolieva, Antoni Muracki, Tomasz Kordeusz, Michał Hajduczenia i Jacek Beszczyński. Podczas wydarzenia pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego odbędzie się akcja sms na rzecz Ukraińców. Wstęp wolny. Szczegóły na stronie.

 

Dochody z niedzielnego (6 marca) spektaklu „Gdzie ci mężczyźni” toruńskiego Teatru Muzycznego, który swoją premierę będzie miał w sobotę (5 marca), przekazane zostaną na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Legendarne polskie przeboje w aranżacji Adama Lemańczyka wykonają Paulina Grochowska i Agnieszka Brenzak. Więcej informacji na stronie instytucji.

 
Utwory Gustava Mahlera, Roberta Schumanna i Richarda Wagner wypełnią dziś (4 marca) mury gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Pod batutą José Maria Florêncio orkiestra filharmonii wykona Adagietto z V symfonii cis-moll, koncert wiolonczelowy a-moll i poemat symfoniczny „Idylla Zygfryda” Szczegóły na stronie filharmonii. W niedzielę (6 marca) „Rodzinne muzykowanie”, czyli koncertowe spotkanie z Capellą Bydgostiensis, Maciejem Niesiołowskim oraz rodziną Gruszczyńskich. W różnorodnym repertuarze wystąpią trzy muzyczne pokolenia. Usłyszymy utwory muzyki klasycznej i filmowej. Więcej na stronie.

 

Nadchodzący weekend w Operze Nova w Bydgoszczy rysuje się pod znakiem „Barona cygańskiego”. Kolor, żywiołowość, niesamowite stroje oraz – oczywiście – muzyka i śpiew – tymi słowami można opisać operetkę, która na deskach opery zagości w sobotę i niedzielę (5 i 6 marca). Więcej informacji na stronie.

 

Niedzielę (6 marca) opiekunowie mogą spędzić z najmłodszymi w Teatrze Wilama Horzycy w ramach akcji „ Z dzieckiem do teatru”. W repertuarze „Bareja wieczorową porą”, który zagrany zostanie w piątek, sobotę i niedzielę (4-6 marca). Bilety dostępne na stronie.

 

W sobotę (5 marca) Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej „We all the same”. To autorski projekt Katarzyny Podgórskiej-Dziewiątkowskiej – laureatki Etnoklimatów 2019. Ekspozycja prezentowana będzie do 20 marca.  Szczegóły na stronie.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu w ramach obchodów Roku Poli Negri zaprezentuje w sobotę (5 marca) niemy film „Mania, historia pracownicy fabryki papierosów” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie, niezależnej formacji prezentującej dźwięki z pogranicza folku, etno oraz muzyki eksperymentalnej. Szczegóły na stronie.

 

Dziś (4 marca) Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Czy ten koncert to nie u Was?”. Wystąpi zespół Vela na czele z Mają Wlazły. Koncert transmitowany będzie również na żywo na kanale YouTube KPCK. Szczegóły na stronie.

 

 „Do serca przytul psa” – to tytuł wystawy, na wernisaż której zaprasza Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu w najbliższy piątek (4 marca). Ekspozycję stanowi zbiór wyjątkowych prac plastycznych dzieci z różnych części świata. To malarskie, rysunkowe i graficzne opowieści o psach i ich opiekunach będące dowodem na to, że niezależnie od szerokości geograficznej najmłodsi kochają swoje psiaki. Więcej na stronie 

 

Pałac Lubostroń zaprasza w niedzielę (6 marca) na koncert z okazji dnia kobiet. Więcej informacji na stronie. Do 30 marca w pałacu można także oglądać wystawę rzeźb Czesława Podleśnego, wstęp wolny. Informacje na stronie.

 

Zespół wokalno-instrumentalny „Artes Ensemble” wystąpi w sobotę (5 marca) z okazji święta pań w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Podczas koncertu usłyszymy takie utwory, jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Tango milonga”, „Ja się boję sama spać”, „Ada, to nie wypada” i „Całuję Twoją dłoń, madame”. Więcej informacji na stronie ośrodka.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego 

 

3 marca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 marca 2022 r.