Aktualności

Wesele Figara. Opera Nova 2017. Od lewej Łukasz Jakubczak Janusz Żak Szymon Rona Sławomir Kowalewski. fot.Marek Chełminiak dla Opera Nova w Bydgoszczy
Wesele Figara. Opera Nova 2017. Od lewej Łukasz Jakubczak Janusz Żak Szymon Rona Sławomir Kowalewski. fot.Marek Chełminiak dla Opera Nova w Bydgoszczy

Weekend z kulturą

W sobotę (26 lutego) z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina odbędzie się uroczysty koncert. Jak co roku sale Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni wypełni muzyka wybitnego polskiego kompozytora i patrona tego miejsca. Dla miłośników muzyki i nie tylko w nadchodzących dniach odbędzie się także szereg innych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez marszałkowskie instytucje, na które serdecznie zapraszamy!

 

Rocznica urodzin Fryderyka Chopina zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu wydarzeń Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Podczas koncertu urodzinowego wystąpią: Yonghuan Zhong – fortepian, Bogusz Lewandowski – fortepian, Karolina Gutowska, Katarzyna Gluza, Paulina Marek-Lipka, Gustaw Bafeltowski – kwartet smyczkowy. Do 1 marca można także wysyłać Fryderykowi muzyczne kartki urodzinowe. Szczegóły na stronie.

 

Entuzjaści muzyki klasycznej będą usatysfakcjonowani wydarzeniem, na które zaprasza Filharmonia Pomorska im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy. W murach filharmonii w piątkowy wieczór (25 lutego) rozbrzmiewać będą dzieła Ludwika van Bethovena. Orkierstra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Mykoły Diadiury wykona V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 oraz V Symfonię c-moll op. 67. Bilety dostępne na stronie.

 

Także w filharmonii fani muzyki rozrywkowej w sobotę (26 lutego) mają okazję posłuchać nowych, akustycznych wersji największych przebojów zespołu Kombii. Więcej szczegółów na stronie.

 

W sobotę i niedzielę (26 i 27 lutego) Opera Nova wystawia „Wesele Figara”.  Za pulpitem dyrygenckim stanie Piotr Wajrak.  Zaśpiewają soliści Opery Nova. Więcej informacji na stronie.

 

Zabawna komedia z przesłaniem, w której obok scen rodem z farsy, współistnieją fragmenty refleksyjne – „Dzień, w którym porwano papieża” – to propozycja Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu na najbliższy piątek (25 lutego). Szczegóły na stronie.

 

W piątek (25 lutego) Muzeum Historii Włocławka zaprasza na drugie z cyklu dziesięciu spotkań historycznych poświęconych dziejom Włocławka „Z Arentowiczem przez dawny Włocławek — ulica Tumska, Zazamcze, plac katedralny”. W roli prowadzącego zadebiutuje Jakub Szachewicz. Szczegóły na stronie.

 

25 lutego Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Do Czech razy sztuka”. Zaprezentowane zostaną prace uczniów prywatnej szkoły Dany Akritisovej w Jesionku, Zakladni Umeleckiej Skoly w Opawie oraz Zakladni Umeleckiej Skoly w Pilznie, które zostały nadesłane do toruńskiej galerii na organizowane przez nią międzynarodowe konkursy plastyczne. Ekspozycja otwarta do 5 kwietnia.

 

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy nadal można oglądać wystawę fotograficzną „Staroobrzędowcy – religia niewymarła”. Dostępna dla zwiedzających do 28 lutego. Informacje na stronie.

 

Do 23 marca otwarta jest również wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu „Abakanowicz i inni”. To ekspozycja wspaniałych rzeźb, dzieł uniwersalnych, przemawiających do odbiorcy przede wszystkim swoimi walorami artystycznymi i głęboko humanistyczną tematyką. To panorama polskiej rzeźby współczesnej w zestawie pochodzącym z jednej z najważniejszych w kraju kolekcji – Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, obchodzącego w tym roku okrągłą, czterdziestą rocznicę powstania. Więcej informacji na stronie.

 

Toruń nadal pozostaje miejscem niezwykłego wydarzenia artystycznego. Do 10 kwietnia można zobaczyć prace cenionej australijskiej rzeźbiarki Patricii Piccinini. „Jesteśmy!” to ekspozycja rzeźb, instalacji oraz prezentacji wideo artystki dostępna w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Szczegóły na stronie.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego 

 

24 lutego 2022 r.