Aktualności

Inauguracja festiwalu „Kontakt” w 2018 roku, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Inauguracja festiwalu „Kontakt” w 2018 roku, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Weekend z kulturą

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, koncerty oraz konkurs z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Święta Województwa to tylko niektóre propozycje na najbliższy weekend. Nasze instytucje kultury po raz kolejny postarają się o to, by przyjemne wspomnienia związane z obcowaniem ze sztuką, pozostały z nami przynajmniej do kolejnego tygodnia!

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na jubileuszową 25. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Po raz pierwszy w historii odbędzie się on w dużej części online. Wydarzenie potrwa od soboty (22 maja) do 12 czerwca. W programie ponad 60 wydarzeń: pokazy, spektakle, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty i wiele innych. Udział w większości jest bezpłatny. Spektakl otwierający festiwal „#FollowTheRabbit będzie można obejrzeć na platformie Zoom. Więcej informacji i pełny harmonogram festiwalu na stronie placówki.

 

Z okazji zbliżającego się Święta Województwa Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza do udziału w akcji fotograficznej „Kujawsko-Pomorskie. Odkryj to co ukryte.”. Organizatorzy zachęcają, by poszukać jeszcze nieodkrytych miejsc naszego województwa i uwieczniać je na zdjęciach. Prace należy wysłać do środy (26 maja). Wystawa zostanie udostępniona na stronie galerii 1 czerwca. Więcej informacji na stronie placówki.

 

Dziś (21 maja) Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego zaprasza na „Wieczór z klasykami”. Koncert, podczas którego usłyszymy utwory Mozarta i Haydna, odbędzie się online o godzinie 19 na kanale Youtube.Więcej informacji na stronie placówki.

 

Również dziś w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się koncert zatytułowany „Czy ten koncert to nie u Was?”. Na scenie wystąpią Jakub Przyborowski & Jazzted. Start o godzinie 19, bilety do nabycia w siedzibie KPCK, ilość miejsc ograniczona. Więcej szczegółów na stronie placówki.

 

Torunianie mogą wybrać się dziś na koncert organizowany przez Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu. Zebrani wysłuchają utworów Marka Dyjaka z albumu „Piękny instalator”, nominowanego do nagrody „Fryderyk 2021” w kategorii muzyka poetycka. Więcej informacji na stronie placówki.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni niedawno gościł najbardziej utalentowanych młodych muzyków z całego świata. Jutro (22 maja) o godzinie 17 zapraszamy na koncert zespołu Classic Trio. Zgromadzeni na widowni wysłuchają utworów granych na flecie, wiolonczeli i fortepianie. Więcej informacji i regulamin uczestnictwa na koncertach na stronie placówki.

 

Książnica Kopernikańska w Toruniu przypomina, że jeszcze dziś (21 maja) dzieci mogą zgłaszać prace na konkurs „Lem 2021”. Zadaniem dla młodszych (w wieku 8-9 lat) jest zbudowanie robota z surowców wtórnych, nieco starsi (do lat 15) narysują stronę z komiksu „Toruń przyszłości – 2100”. Więcej informacji na stronie placówki i w regulaminie konkursu.

 

Dla zwiedzających pozostają otwarte muzea. Do odwiedzenia swoich wystaw zapraszają Muzeum Etnograficzne w ToruniuMuzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Otwarta jest również Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu. Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zaprasza w niedzielę (23 maja) na otwarcie wystawy fotografii „Trzy stulecia na kartach historii Ciechocinka”, wernisaż o godzinie 15. Więcej informacji na stronie placówki.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucjami kultury w województwie kujawsko pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2021 r.