Aktualności

Posiedzenie KWRiST 19 maja 2021, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Posiedzenie KWRiST 19 maja 2021, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Debata o przyszłości szpitali

Obradująca 19 maja Komisja Wspólna Rządu i Samorządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) debatowała m.in. o planowanej rządowej reformie szpitalnictwa. Zgodnie z jej założeniami powstanie państwowa Agencja Rozwoju Szpitali, jakość leczenia ma być obowiązkowo monitorowana, a niewłaściwie prowadzone plecówki podlegać będą przymusowej restrukturyzacji.

 

Założenia przygotowywanej reformy przedstawili minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Sławomir Gadomski. Agencja Rozwoju Szpitali miałaby nie tylko prowadzić inwestycje w placówkach, ale mieć także (w nieokreślonej jeszcze formule) wpływ na zarządzanie nimi; mówiono też m.in. o konieczności nowego zdefiniowania sieci szpitali i egzaminach państwowych dla menedżerów lecznictwa. Minister Niedzielski podkreślił, że jego resort wkrótce przedstawi projekt ustawy w tej sprawie.

 

Strona samorządowa zgłosiła liczne uwagi, sprowadzające się do obaw o centralizację zarzadzania, brak konkurencji na rynku usług medycznych i groźbę wprowadzenia rządowych komisarzy do lecznic, przede wszystkich tych borykających się z problemami finansowymi.

 

– Widzimy w tym zakusy centralistyczne, nie reformatorskie – mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Roman Kolek, lekarz i radny województwa opolskiego, apelował o dopuszczenie do prac nad ostatecznym kształtem zmiany zarówno samorządów, jak i środowisk medycznych. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podniosła kwestię własności przypominając, że wiele szpitali powiatowych to prywatne podmioty.    

 

– Podstawą reformy musi być właściwa diagnoza; liczę, że właśnie od niej rozpoczniemy planowanie zmian. Konsolidacja systemu to właściwy kierunek. Uważam, że powinno się przystąpić do konsolidacji opieki szpitalnej, podstawowej opieki medycznej i opieki poradni specjalistycznych – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.  

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

19 maja 2021 r.   

Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2021 r.