Aktualności

Teatr Horzycy zaprasza na premierę spektaklu „Cholernie mocna miłość”, fot. Wojtek Szabelski dla Teatru im. Wilama Horzycy
Teatr Horzycy zaprasza na premierę spektaklu „Cholernie mocna miłość”, fot. Wojtek Szabelski dla Teatru im. Wilama Horzycy

Weekend z kulturą

Inauguracja Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego z udziałem Elżbiety Pendereckiej, premiera w Teatrze Horzycy, Koncert Marszałkowski w ramach festiwalu Probaltica, gala nowej nagrody literackiej i wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu – to nasze propozycje na weekendowe spotkania z kulturą.

Najważniejszy wydarzeniem kulturalnym weekendu będzie z całą pewnością inauguracja 58. BFM (piątek 18 września), który, ze względu na zagrożenie epidemiczne, odbywa się tym razem w specjalnej formule – w koncercie może uczestniczyć tylko 150 osób, Filharmonia Pomorska zapowiada transmisje w internecie.  W programie dziewięć koncertów (Bach, Mozart, Beethoven, Penderecki, Kilar, Sinatra, Wodecki).  Na koncert inauguracyjny złożą się utwory maestro Pendereckiego, wśród nich słynna „Lacrimosa”.  Więcej.

W Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu w sobotę (19 września) premiera spektaklu „Cholernie mocna miłość” na podstawie książki Lutza van Dijka w reżyserii Aleksandry Jakubczak. To oparta na faktach opowieść o tragicznej miłości dwóch mężczyzn – młodego Polaka i żołnierza Wermachtu stacjonującego w 1939 roku w okupowanym przez Niemców Toruniu. Więcej informacji na stronie teatru.

W piątek (18 września) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się gala przyznawanej w tym roku po raz pierwszy Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana KOS.   Więcej.

Na pierwszy po przerwie wernisaż na Bulwarze Sztuki zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (piątek 18 września). W programie performance Arlety Szatkowskiej. Wystawę  „Trudne niebo” będzie można oglądać w CSW do  11 października. Więcej informacji o wystawie na stronie CSW.

Również w piątek (18 września) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbędzie się Koncert Marszałkowski w ramach 27. edycji festiwalu Probaltica. Wydarzenie związane jest z dwiema rocznicami: 150. rocznicą urodzin Emila Młynarskiego oraz 250. rocznicą urodzin Ludwiga van Beethovena. Więcej informacji na temat koncertu.

Przypominamy również o wydarzeniach organizowanych w naszym regionie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Więcej informacji tutaj i tutaj.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu i Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

17 września 2020 r.