Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Nasza husaria najlepsza w kraju

Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego zajęła w sezonie 2020 drużynowo pierwsze miejsce w Polskiej Lidze Husarskiej. To kolejny sukces naszej jazdy, która triumfowała w lidze także w ubiegłym roku. Formacja działa pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego.

 

– Serdecznie gratuluję sukcesu. Jestem pod wrażeniem tego, co robią członkowie naszej chorągwi, którzy łączą staranność rekonstrukcji historycznej i sprawność we władaniu historycznymi rodzajami broni z wirtuozerią jeźdźców. Samorząd województwa docenia ich wkład w budowanie marki turystycznej regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.    

 

Turnieje Ligii Husarskiej – w Golubiu-Dobrzyniu, Gniewie, Białymstoku i dwa w Pułtusku – odbyły się w tym roku po raz drugi. Bierze w nich udział 45 rekonstruktorów reprezentujących 13 grup husarskich z całej Polski. Na sukces naszej drużyny złożyła się wysoka forma wszystkich jej reprezentantów, wśród których najlepszy okazał się Marcin Szynkiewicz, który zajął pierwsze miejsce w turnieju w Pułtusku zdobywając Pierścień Lwa Lechistanu, a w łącznej klasyfikacji trzecie miejsce.  

 

Kujawsko-pomorska Chorągiew Husarska, która nawiązuje do tradycji siedemnastowiecznej polskiej jazdy, powstała 8 lat temu. Uczestniczy w wydarzeniach rekonstrukcyjnych i widowiskowych turniejach rycerskich w kraju i za granicą. Oficjalnie rezyduje na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, jej baza mieści się Watorowie w powiecie chełmińskim.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 września 2020 r.