Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Nowi członkowie regionalnej sieci kulinarnej

Nasza regionalna sieć Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, będąca częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, powiększyła się o osiem kolejnych podmiotów. W poniedziałek (14 września) w Osadzie Karbówko w Elgiszewie (powiat golubsko-dobrzyński) odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów nowym członkom.

 

– Kujawy i Pomorze to bogactwo przednich, wytworzonych z troską o jakość produktów spożywczych. Lista naszych wyrobów tradycyjnych jest długa, nie brakuje też wytwórców pielęgnujących kulinarną tradycję regionu, którzy z sukcesem promują kujawsko-pomorskie smaki – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Nowi członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze:

  • Hanna Lewandowska Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Zespół Pałacowo-Parkowy, Runowo Krajeńskie (powiat sępoleński)
  • Gospodarstwo Sadownicze Ewa i Mieczysław Chabowscy, Strzelce Górne (powiat bydgoski)
  • Emilia Sroka Gospodarstwo Rolne, Wąbrzeźno (powiat wąbrzeski)
  • Zakład Masarski Helena i Stefan Romanowscy, Miliszewy (powiat golubsko-dobrzyński)
  • „Serowar na Pałukach” Wojciech Cieślewicz, Jadowniki Bielskie (powiat żniński)
  • Baba Jaga Małgorzata Myga-Walkowska, Brzoza(powiat bydgoski)
  • Jolanta Maciejewska Lody z Zielonej Zagrody, Chełmża (powiat toruński)
  • Spółdzielnia Mleczarska w Lisewie,  Lisewo (powiat chełmiński).

 

Sieć regionalna Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze powiększa się i liczy już 80 członków (lista).

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od stycznia 2012 roku. Główna idea Sieci to stymulowanie rozwoju turystyki i lokalnej przedsiębiorczości poprzez promocję produktów żywnościowych, wytwarzanych z regionalnych surowców rolnych.

 

Członkami regionalnej sieci są małe i średnie firmy branży rolno-spożywczej – producenci i dystrybutorzy żywności, w tym gospodarstwa rolne, gospodarstwa agroturystyczne, przedsiębiorstwa rybackie, restauracje i punkty gastronomiczne oraz sprzedawcy hurtowi i detaliczni. We współpracy z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego promują kulinarne tradycje regionu, a konsumenci zyskują gwarancję jakości i pochodzenia produktu.

 

Samorząd Województwa wspiera członków sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze poprzez organizację działań promocyjnych. Dzięki temu zyskują dodatkowe okazje do promocji swoich produktów, poprzez wspólny udział w targach, wystawach i wielu imprezach promujących dobrą żywność z regionu. Firmy zrzeszone w ramach sieci regionalnej mają możliwość zamieszczenia informacji o własnej działalności i ofercie na międzynarodowej stronie internetowej Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, a także informacji w materiałach promocyjnych oraz korzystania z logo sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze na potrzeby prowadzenia własnych działań promocyjnych. Logo Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze.

 

Departament Rolnictwa i Geodezji

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 września 2020 r.