Aktualności

„Bramy raju”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
„Bramy raju”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Weekend z kulturą

Inauguracja festiwalu Toffifest, premiera w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy, koncerty w Toruniu, Bydgoszczy i Szafarni, konkurs chórów oraz podsumowanie teatralnych spotkań w gminie Chełmża (powiat toruński) to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

 

„Bramy raju” Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego to kolejna premiera w Teatrze Wilama Horzycy. Historia wędrówki tysięcy dziewcząt i chłopców do Ziemi Świętej podczas krucjaty dziecięcej z 1212 roku jest pretekstem do ukazania trudów miłości, która potrafi zgubić, ale i dać wolę do walki. Grają: Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Łukasz Ignasiński, Tomasz Mycan, Maciej Raniszewski, Arkadiusz Walesiak i debiutujący na toruńskiej scenie Bartosz Woźny. Premiera w sobotę (17 października) na Scenie na Zapleczu. Więcej informacji na stronie teatru.

 

W sobotę (17 października, początek o godzinie 10) w siedzibie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy odbędzie się Wojewódzki Konkurs Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Współorganizatorami wydarzenia są Polski Związek Chórów i Orkiestr Odział w Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski. Więcej informacji.

 

Tanga, walce, czardasze, muzyka z filmu „Doktor Żywago”, serenada d-moll Schuberta – między innymi te utwory zabrzmią podczas niedzielnego (18 października) koncertu zespołu Trio Ultime pod tytułem „Viaggio musicale” w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Bilety w cenie 15/20 zł. Chopin Bus kursuje z Torunia i Golubia-Dobrzynia. Więcej informacji na stronie ośrodka.

 

Kolejny koncert V Festiwalu Cichej Muzyki odbędzie się w niedzielę (18 października) o godzinie 17 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Łukasz Kwiatkowski zagra fortepianowe transkrypcje muzyki Bacha w opracowaniu Ferruccia Busoniego. Wstęp wolny. Więcej informacji

 

Także w niedzielę (18 października) rozpoczyna się 13. Bydgoszcz Jazz Festival. Podczas pierwszego koncertu w Operze Nova wystąpi Billy Cobham Band. Lider zespołu to perkusista, który był członkiem grup Milesa Davisa, Horace’a Silvera i Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina. W 1973 roku założył własny zespół, z którym gra do dziś. Występ amerykańskich muzyków poprzedzi koncert czeskiego big banduOndrej Havelka & Melody Makers. Bydgoszcz Jazz Festival potrwa do 1 listopada. Więcej informacji.

 

Od czwartku do niedzieli (15-18 października) w trzech wsiach gminy Chełmża (Bielczyny, Głuchowo i Skąpe) odbędą się pokazy spektakli, podsumowujące warsztaty „Teatralne przenikanie”, prowadzone przez instruktorów z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, odwołujące się do tradycji staropolskiego teatru plebejskiego.

 

Teatr im. Wilama Horzycy, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 października 2015 r.