Aktualności

Podstrefa PSSE w Grudziądzu, fot. archiwum Urzędu Marszałkowskiego
Podstrefa PSSE w Grudziądzu, fot. archiwum Urzędu Marszałkowskiego

PSSE: impuls dla gospodarki

Nowe inwestycje, nowe miejsca pracy – rząd zdecydował o rozszerzeniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o nowe tereny w Kujawsko-Pomorskiem. Podstrefy PSSE powstaną w Toruniu, Lipnie i Janikowie, rozporządzenie Rady Ministrów mówi też o powiększeniu obszaru podstrefy w Brodnicy.

 

– Specjalne strefy ekonomiczne, w których przedsięwzięcia inwestycyjne objęte są ważącą w rachunku biznesowym pomocą publiczną, to istotne narzędzia pobudzania gospodarki. Kolejne rozszerzenie PSSE to dobra wiadomość dla regionu. Wszystkie lokalizacje opiniował pozytywnie zarząd województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W Toruniu na terenach Elany (niecałe 3 hektary) powstanie fabryka części motoryzacyjnych, a następnie także elementów do artykułów gospodarstwa domowego. Nakłady szacuje się na 50 milionów złotych, przyszłe zatrudnienie na 250 osób. Inwestorem będzie spółka Boryszew Components Poland (grupa kapitałowa Boryszew).

 

W części nowej podstrefy w Lipnie (łącznie 21 hektarów) będzie rozwijać produkcję działające już w tym mieście przedsiębiorstwo branży przetwórstwa owocowo-warzywnego Pinguin Foods Polska, pozostały obszar to zachęta dla nowych inwestorów. Bezrobocie w powiecie lipnowskim należy do najwyższych w regionie, w sierpniu 2015 stopa bezrobocia wynosiła ponad 20 procent.

 

O stworzenie podstrefy w Janikowie w powiecie inowrocławskim (63,5 ha) z myślą o kompleksowej rozbudowie istniejącej tu swojej fabryki chemicznej skutecznie zabiegała spółka Soda Polska Ciech, jedyny w kraju i trzeci w Europie producent sody oczyszczonej. Ciech deklaruje zastosowanie w nowych liniach technologicznych najnowszych dostępnych na rynku technologii, co oznacza między innymi bezpieczeństwo i automatyzację procesów. Szacowana wartość inwestycji to 100 milionów złotych.

 

W istniejącej już podstrefie Brodnica działa zakład produkującej artykuły higieniczne firmy Seni (grupa TZMO). Teraz, po włączeniu do niej blisko dziewięciohektarowego terenu należącego do miasta, dzięki preferencyjnym warunkom podatkowym gwarantowanym w PSSE w ramach pomocy publicznej, należy się spodziewać nowych inwestycji.  

 

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie PSSE oznacza, że na terenie naszego regionu działać będzie teraz 14 podstref  (Barcin, Brodnica, Bydgoszcz, Grudziądz, Inowrocław, Kowalewo Pomorskie, Janikowo, Lipno, Łysomice, Rypin, Toruń, Świecie, Wąbrzeźno, Włocławek) o łącznej powierzchni ponad 800 hektarów.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 października 2015 r.