Aktualności

,,Akademia Wiolimisia” w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski
,,Akademia Wiolimisia” w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

Weekend z Witkacym, muzyką i Orientem

Teatralny spacer śladami Witkacego, koncerty w Filharmonii Pomorskiej, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni i w sanktuarium maryjnym w Skępem oraz finisaż wystawy w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

KATAR filmowo 

 

W podróż toruńskimi śladami Stanisława Ignacego Witkiewicza w niedzielę (9 października) chętnych zabierze Artur Duda – krytyk teatralny, pracownik Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Spacer „Witkacy w Toruniu”, podążający nie tylko śladami jego obecności w mieście, ale traktujący o kulturalnym życiu w czasach międzywojennych, wyruszy o godzinie 12 spod wejścia do Ogrodu Zoobotanicznego. Spacerowicze dowiedzą się o skandalu, który wywołała wystawa portretów Witkacego w Pałacu Dąbskich, a także losach pierwszych toruńskich premier pisarza w Teatrze im. Wilama Horzycy, współorganizatora wydarzenia. Więcej na stronie teatru.

 

W niedzielę w sanktuarium Matki Boskiej Skępskiej w Skępem w powiecie lipnowskim wart podróży w tamte rejony koncert Jerzemu Pietrkiewiczowi w hołdzie w stulecie urodzin. Wystąpią Capella Bydgostiensis oraz soliści, w programie Bach, Haendel, Purcel, Charpentier i Panufnik. Informacja na stronie Filharmonii Pomorskiej; Pietrkiewicz – Polak, Brytyjczyk, pisarz, tłumacz

 

Koncerty „Od brzuszka do uszka maluszka” i „Akademia Wiolimisia” proponuje małym dzieciom i ich rodzicom Filharmonia Pomorska. W sobotę (8 października) podczas dwóch koncertów najmłodsi odbędą muzyczną podróż do Francji, a także dowiedzą się czym w muzyce jest rytm. W niedzielę (9 października) artyści filharmonii wystąpią we włocławskim Centrum Kultury Browar B. W programie koncertu skrzypcowe utwory Mozarta, Griega, Brahmsa i Haendla. Więcej informacji na stronie filharmonii.

 

Romantyczne kompozycje zaliczane do liryki instrumentalnej (między innymi „Romans”  von Webera, „Trzy Romanse” Schumanna, „Ballada” francuskiego kompozytora Eugène Bozza oraz „Romans” duńskiego twórcy Axela Jørgensena) zabrzmią w niedzielę (9 października) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w wykonaniu bydgoskich muzyków Maria Kukier-Turkiewicz (fortepian) i Łukasz Michalski (puzon). Więcej na stronie ośrodka.

 

Na finisaż wystawy „Inspiracje Orientem. Aleksander Laszenko 1883-1944 w gronie orientalistów polskich XIX i XX wieku” zaprasza w niedzielę (9 października) włocławskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Na ekspozycji pokazywany jest przede wszystkim dorobek włocławskiego malarza orientalisty Aleksandra Laszenki, a także innych artystów należących do czołówki tego nurtu m. in. Adama Styki, Wacława Pawliszaka czy Kazimierza Ajdukiewicza. Więcej na stronie muzeum.

 

Teatr im. Wilama Horzycy, Filharmonia Pomorska, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 października 2016 r.