Aktualności

Droga nr 559 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Droga nr 559 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Bezpieczniej na trasie z Lipna do Płocka

Ruszył przetarg na wybór wykonawcy przebudowy drogi wojewódzkiej nr 559 łączącej Lipno z województwem mazowieckim. To kolejne duże zadanie inwestycyjne na wojewódzkich trasach, które sfinansujemy w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

– W ramach inwestycji zaplanowano gruntowną przebudowę 22-kilometrowego odcinka tej ważnej trasy. Projekt przewiduje też zastosowanie szeregu rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo – podkreśla Marszałek Piotr Całbecki.

 

Przebudowa obejmie odcinek drogi nr 559 od ulicy Okrzei w Lipnie do granicy województwa. Wzmocniona jezdnia otrzyma szerokość 7 metrów, poprawi się geometria najważniejszych skrzyżowań, przebudowane zostaną też zatoki autobusowe, chodniki oraz zjazdy na teren posesji. W miejscowości Kamień Kotowy powstanie rondo, które zastąpi mało bezpieczne skrzyżowanie z drogą nr 541. Niezbędny będzie także remont i przebudowa ośmiu przepustów. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie pojawią się też ciągi pieszo-rowerowe (więcej).

 

Na całej trasie pojawią się nowe oznakowanie pionowe i poziome oraz oświetlone przejścia dla pieszych. Powstanie też miejsce do ważenia ciężarówek oraz stacja pogodowa pomagająca planować prace związane na przykład z zimowym utrzymaniem dróg. Na części odcinków zaprojektowano bardzo łagodne skarpy – ułatwi to przekraczanie drogi zwierzynie leśnej. Projekt uwzględnia też potrzeby osób niepełnosprawnych (pojawią się m.in. powierzchnie ryflowane).

 

O wyborze najlepszej oferty na przebudowę drogi decydować będą cena, doświadczenie firm budowlanych oraz gwarancja jaką udzielą na wykonane prace. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2018 roku.  

 

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych inwestycji na drogach wojewódzkich. Zarząd województwa podjął już decyzję o ogłoszeniu przetargów na wybór wykonawców prac na trasach: ze Żnina do granicy województwa (nr 251) – więcej, z Brześcia do Kowala (nr 265) – więcej, ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548) – więcej oraz na dwóch odcinkach drogi Tuchola-Świecie (nr 240).

 

Czytaj też:

 

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 października 2016 r.

 

Droga nr 559 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plDroga nr 559 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plDroga nr 559 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plDroga nr 559 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plDroga nr 559 przed remontem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl