Aktualności

Teatr Horzycy zaprasza w sobotę (15 grudnia) na premierę spektaklu „Dziadek do orzechów. Nowe historie”, fot. Wojtek Szabelski
Teatr Horzycy zaprasza w sobotę (15 grudnia) na premierę spektaklu „Dziadek do orzechów. Nowe historie”, fot. Wojtek Szabelski

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kultura polecamy premierę „Dziadka do orzechów. Nowych historii” w Teatrze im. Wilama Horzycy, koncerty w Filharmonii Pomorskiej oraz wernisaże wystaw w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej i Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka.

 

Dwa koncerty dla dzieci w przedświątecznym klimacie proponuje w sobotę (15 grudnia) Filharmonia Pomorska. O godzinie 11 podczas „Akademii Wiolimisia” zabrzmią utwory: Moniuszki, Czajkowskiego, Brahmsa, Chopina oraz tradycyjne utwory świąteczne, natomiast o godzinie 12.30 rodzinne kolędowanie wypełni 104. Spotkanie „Od brzuszka do uszka maluszka”. Więcej na stronie filharmonii.

 

W weekend (14-16 grudnia) w działającym w Centrum Sztuki Współczesnej Kinie Centrum odbędzie się XII edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK!. Widzowie będą mogli obejrzeć siedem obrazów: „Dwoje” „Słonie mogą w piłkę grać”, „Sieć” „Lili”, „Miejskie ptaszki”, „Animator”, „Piter by kasta”. Więcej na stronie CSW.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w piątek (14 grudnia) na wernisaż wystawy czasowej „Europejskie makatki kuchenne”, przygotowanej z kolekcji Elżbiety i Piotra Branekovych i zbiorów muzeum. Na ekspozycję składają się makatki pochodzące z Polski, Bułgarii, Węgier, Słowacji, Austrii, Holandii, Niemiec i Szwecji. W przeszłości pełniły różne funkcje, były przede wszystkim ozdobą kuchni. Stanowiły też domowy poradnik życiowych mądrości, zasad moralnych i dobrych rad. Haftowane lub drukowane sceny i napisy na makatkach zwracały uwagę na religijność, miłość, czystość w domu. Więcej na stronie muzeum.

 

W filii Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka przy ulicy Kościuszki w Toruniu od piątku (14 grudnia) można oglądać wystawę „Dziecięce nokturny”, na którą składają się prace malarskie, grafiki, batiki i rysunki, w których główną rolę odgrywają noc i mrok. Rozświetlający otoczenie płomień świecy, pochodnia, ognisko lub latarnia a niekiedy prawie całkowita ciemność lub zmierzch, w obliczu którego kolory stopniowo przybierają coraz chłodniejszy odcień, to główne obserwacje w dziecięcych pracach. Więcej na stronie galerii.

 

Filharmonia Pomorska, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 grudnia 2018 r.