Aktualności

Koncert jubileuszowy Ziemi Bydgoskiej, fot. Roman Bosiacki
Koncert jubileuszowy Ziemi Bydgoskiej, fot. Roman Bosiacki

60 lat Ziemi Bydgoskiej

Dwoma koncertami w Filharmonii Pomorskiej (sobota, 15 grudnia) i Operze Nova (niedziela, 16 grudnia) Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska upamiętnił 60-lecie swojego istnienia. Zespół zaprezentował wiązanki folklorystyczne z niemal wszystkich regionów etnograficznych, które posiada w repertuarze. Nie zabrakło również kolęd i pastorałek. Podczas niedzielnego koncertu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski na ręce kierownik artystycznej zespołu Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackiej przekazał Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.

Ziemia Bydgoska jest jednym z najbardziej aktywnych ambasadorów regionu w zakresie promowania sztuki i kultury ludowej. Reprezentuje województwo i Bydgoszcz podczas wielu międzynarodowych festiwali, zazwyczaj wracając z wyróżnieniami – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska jest jednym z największych i najstarszych zespołów folklorystycznych w województwie kujawsko-pomorskim. Od 1958 roku reprezentuje Bydgoszcz i region podczas wielu wydarzeń, koncertów, festiwali w kraju i za granicą. W swoim repertuarze posiada tańce i pieśni wielu regionów folklorystycznych Polski: Kujaw, Pałuk, Kaszub, a także Łowicza, Kurpi Zielonych, Małopolski, Lublina, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Podczas koncertów artyści prezentują również tańce miejskie oraz część historyczną z polskimi tańcami narodowymi, pieśniami wojskowymi i patriotycznymi.

Ziemia Bydgoska aktywnie włącza się w projekty samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Zespół reprezentował nasz region między innymi podczas dożynek prezydenckich w Spale i Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim (więcej tutaj i  tutaj), występował podczas dożynek wojewódzkich (więcej tutaj), gościł w Stanach Zjednoczonych i Brazylii prezentując się dla tamtejszej Polonii, czego efektem były rewizyty w naszym regionie zespołów Polanie z Bridgeport (więcej tutaj) i Wisła z Kurytyby (więcej tutaj). Od lat swoją obecnością uświetnia doroczny Bal Marszałka (więcej tutaj), jest także laureatem Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Promocja Województwa (więcej tutaj).

Zespół liczy 150 osób, w tym dzieci od 4 roku życia, młodzież w wieku szkolnym oraz grupę dorosłych. Grupy dziecięce od 1995 roku działają przy Pałacu Młodzieży. Kierownikiem artystycznym od 1991 roku jest Elżbieta Kornaszewska-Rogacka. Czytaj też: „Energetyczny folklor przy pełnych salach”.

Więcej o zespole można przeczytać na stronie www.ziemiabydgoska.pl.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 grudnia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2018 r.

Koncert jubileuszowy Ziemi Bydgoskiej, fot. Roman BosiackiKoncert jubileuszowy Ziemi Bydgoskiej, fot. Roman BosiackiKoncert jubileuszowy Ziemi Bydgoskiej, fot. Roman BosiackiKoncert jubileuszowy Ziemi Bydgoskiej, fot. Roman BosiackiKoncert jubileuszowy Ziemi Bydgoskiej, fot. Roman BosiackiKoncert jubileuszowy Ziemi Bydgoskiej, fot. Roman BosiackiKoncert jubileuszowy Ziemi Bydgoskiej, fot. Roman Bosiacki