Aktualności

Wizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk
Wizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk

Goście z kruszwickiej astrobazy

Urząd Marszałkowski odwiedzili (12 grudnia) młodzi astronomowie z Astrobazy Kopernik w Kruszwicy. Podczas spotkania z wicemarszałkiem Dariuszem Kurzawą rozmawiali między innymi o obserwacjach, zajęciach i projektach prowadzonych w obserwatorium.

 

Astrobaza w Kruszwicy to jedno z czternastu ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych, które powstały w Kujawsko-Pomorskiem w ramach marszałkowskiego projektu finansowanego z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Obserwatoria działają także w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Inowrocławiu, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Świeciu, Gostycynie, Żninie, Złejwsi Wielkiej i Unisławiu. – To wyjątkowy projekt, nie tylko w skali w kraju. Nasze astrobazy pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Obserwatorium przy Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy należy do tych astrobaz, które działają najprężniej. Do Torunia przyjechała dziś 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży z koła astronomiczno-przyrodniczego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza, koła astronomicznego przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika oraz koła fotograficzno-astronomicznego w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy. Wśród gości byli opiekunowie kruszwickiej astrobazy, absolwenci kruszwickiej szkoły, którzy kontynuują naukę i rozwijanie astronomicznych pasji w Inowrocławiu, a także zwycięzcy tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego.

 

Po spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim młodzi astronomowie uczestniczyli w seansie w toruńskim Planetarium, zwiedzili też toruńską Starówkę.

 

Czytaj też: Astrobazy: propozycje grudniowych obserwacji

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 grudnia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia 2018 r.

 

Wizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykWizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykWizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykWizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykWizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykWizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykWizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykWizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykWizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykWizyta młodzieży z astrobazy w Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk