Aktualności

Walentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras
Walentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras

Walentynki Chełmińskie 2016

Chełmno – miasto zakochanych już po raz kolejny gościło doroczne obchody dnia świętego Walentego. W programie czterodniowej imprezy znalazły się wystawy, koncerty, liczne gry i zabawy. Gwiazdą weekendu była Dorota Rabczewska. Wydarzenie odbyło się pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego oraz przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Obchody „Walentynek Chełmińskich” rozpoczęły się w piątek (12 lutego) w Grubnie konkursem dla szkół gastronomicznych „Alchemia i Amory w kuchni”. W tegorocznej edycji wyzwaniem było przygotowanie przystawki z serc drobiowych, polędwiczki wieprzowej z pasternakiem oraz deseru walentynkowego według własnego przepisu. Również w piątek Brama Grudziądzka w Chełmnie goścła koncert „O ludowej miłości pieśni kilka”.

 

W sobotę (13 lutego) organizatorzy zaprosili na zwiedzanie chełmińskich zabytków połączone z zabawą, w której do wygrania były upominki z Chełmna – miasta zakochanych. W programie znalazło się także otwarcie wystawy „Chełmno komiksem malowane” w kościele św. Piotra i Pawła i zabawy w średniowiecznej izbie tortur z zastępem rycerskim. Dzień zakończył się koncertem walentynkowym „Miłość Ci wszystko wybaczy” w chełmińskiej szkole muzycznej.

 

Kulminacja obchodów był niedzielny dzień św. Walentego. Od rana na chełmińskim rynku odbył się Jarmark św. Walentego, podczas którego można było zaopatrzyć się w drobiazgi – od słodyczy po biżuterię. Charytatywny maraton zumby „Pokażmy jak wielkie potrafią być nasze zumbowe serca!!!” to propozycja dla uczestników zabawy w Gimnazjum nr 2, natomiast w kościele farnym odbyły się spotkania przy relikwiach świętego Walentego, zakończone uroczystą mszą świętą w intencji małżonków i jubilatów z udziałem chóru Chorus Culmensis.

 

Po południu na jarmarkowej scenie odbyły się: koncert finałowy IX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Miłosnej, występy grupy muzycznej Teacher’s Crew i zespołu Piotra Sałaty oraz maraton zumby z udziałem publiczności. O godzinie 15 mieszkańcy Chełmna i turyści w ramach happeningu „Zbudujmy serce” na płycie rynkowej ustawli serce, którego zdjęcie stanie się wizytówką i zaproszeniem do Chełmna. Także w niedzielę na rynku odbyła się akcja zbiórki krwi dla Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Na zakończenie wystąpiła gwiazda wieczoru Dorota Rabczewska „Doda” z zespołem.

 

Walentynkowe obchody zakończą się w dziś (15 lutego) koncertem „Piosenki do wierszy wielkich poetów i ballady Leonarda Cohena” w wykonaniu Kuby Michalskiego w chełmińskiej bibliotece publicznej.

 

W trakcie całej imprezy Chełmno patrolowane było przez policję husarską, którą wystawia Chorągiew Ziemi Chełmińskiej, Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego i 8 Pułk Strzelców Konnych.

Organizatorami imprezy byli Chełmiński Dom Kultury, Urząd Miasta Chełmna i parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie.

Program. Więcej informacji na www.chelmno.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 lutego 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego 2016 r.

 

Walentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj KurasWalentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj KurasWalentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj KurasWalentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj KurasWalentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj KurasWalentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj KurasWalentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj KurasWalentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj KurasWalentynki w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras

 

Walentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel PachWalentynki w Chełmnie, fot. Daniel Pach

Więcej zdjęć w galerii.