Aktualności

Ubiegłoroczny kiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Ubiegłoroczny kiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

W przedświątecznym klimacie

Kiermasze i warsztaty bożonarodzeniowe to propozycje Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka na dwa grudniowe przedświąteczne weekendy. Podczas spotkań będzie można nabyć ręcznie wykonywane ozdoby, a także samemu wykonać świąteczne upominki. Zapraszamy także do oddziału Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku na tradycyjny Jarmark Adwentowy połączony z rozstrzygnięciem Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych.

 

W ramach Jarmarku Adwentowego w Przysieku w sobotę (10 grudnia) odbędą się kiermasze produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych, produktów regionalnych i lokalnych, wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego oraz pokazy wykonywania dekoracji świątecznych. Podczas imprezy ogłoszone zostaną wyniki Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych, który co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Konkurs współorganizuje Urząd Marszałkowski. Więcej informacji na stronie ośrodka.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w sobotę (10 grudnia) na rodzinne warsztaty podczas których uczestnicy będą mieli niecodzienną okazję nauczenia się wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych od twórczyń ludowych z Kurpiów. Czesława Kaczyńska, Marianna Pokora i Elżbieta Prusaczyk pokażą i nauczą, jak stworzyć misterne ozdoby  ze słomy, kolorowej bibułki i krepy. Będzie też można wykonać drobne podarunki z kolorowego papieru, pszczelarskiej węzy, masy solnej i opłatka. Więcej na stronie muzeum.

 

Dzień później (11 grudnia) do Muzeum Etnograficznego zjedzie z całej Polski ponad stu twórców, którzy zaprezentują tradycyjne wyroby rękodzielnicze związane z Bożym Narodzeniem oraz regionalne przysmaki. Na stoiskach zobaczyć będzie można słomiane i wiórowe ozdoby choinkowe, ręcznie malowane szklane i ceramiczne bombki, woskowe świece i stroiki świąteczne, haftowane bieżniki i serwetki, rzeźbione anioły, szopki oraz postacie świętych. Więcej.

 

We włocławskim muzeum w niedzielę (11 grudnia) na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez regionalnych twórców ludowych, rzemieślników i artystów można będzie nabyć unikatowe, inspirowane tradycyjnym wzornictwem ludowym ozdoby na choinkę i do dekoracji wnętrz – bombki, łańcuchy, kartki świąteczne, stroiki, mikołajki, bałwanki oraz wiele innych ozdób ze słomy, bibuły, suszonych owoców, szyszek, masy solnej, wełny, kordonka. Więcej informacji na stronie muzeum.

 

Muzeum we Włocławku do 15 grudnia zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia edukacyjne przygotowane z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Będą się one odbywać w siedzibie muzeum we Włocławku, a także w skansenie w Kłóbce. Więcej informacji.

 

W przyszłą sobotę (17 grudnia) na bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne zaprasza Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Dzieci będą miały okazję stworzyć przestrzenne obiekty takie jak: świąteczne statuetki za najlepszą wigilijną potrawę, nietypowy barszcz z uszkami oraz reniferową czapkę. Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj też: Przedświąteczne jarmarki w Przysieku, Toruniu i Włocławku

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 grudnia 2016 r.