Aktualności

Panel „Najlepsza gęsina na… św. Mikołaja” na UMK w Toruniu, fot. Andrzej Kowalewski
Panel „Najlepsza gęsina na… św. Mikołaja” na UMK w Toruniu, fot. Andrzej Kowalewski

O gęsinie w Collegium Humanisticum

Wczorajszy (6 grudnia) panel popularnonaukowy dla studentów z udziałem historyków, etnologów i archeologów oraz kucharzy był ostatnim wydarzeniem naszej tegorocznej akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”. Podczas spotkania, które odbyło się w Collegium Humanisticum UMK w Toruniu, poznaliśmy też wyniki konkursu literackiego „Gęsim piórem na cześć gęsiny”.

 

W ramach panelu „Najlepsza gęsina na… św. Mikołaja” przedstawiono wyniki prac historyków, etnologów i archeologów z UMK nad tradycją świętomarcińską w Polsce i w regionie, dotyczących historii spożycia gęsiny w regionie i możliwości wykorzystania tej wiedzy dla promocji gęsiny, rozszerzenia oferty gastronomicznej i jej spójności z tradycją i historią regionu.

 

Podczas spotkania ogłoszono też wyniki konkursu literackiego ,,Gęsim piórem na cześć gęsiny”. Zadaniem jego uczestników było napisanie humorystycznych, czterowierszowych utworów. Na konkurs wpłynęło prawie 400 wierszy. Przyznano dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i jedno trzecie oraz 3 wyróżnienia:

 

Pierwsze miejsce ex aequo:

  • Marek Mięsikowski
  • Wiesława Woźniak

 

Drugie miejsce:

  • Emilia Rożko 

 

Trzecie miejsce:

  • Mirek Gedowski

 

Wyróżnienia:

  • Jadwiga Bociek-Hutt
  • Justyna Jackowska
  • Dorota Macugowska

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 grudnia 2016 r.

 

Panel „Najlepsza gęsina na… św. Mikołaja” na UMK w Toruniu, fot. Andrzej KowalewskiPanel „Najlepsza gęsina na… św. Mikołaja” na UMK w Toruniu, fot. Andrzej KowalewskiPanel „Najlepsza gęsina na… św. Mikołaja” na UMK w Toruniu, fot. Andrzej KowalewskiPanel „Najlepsza gęsina na… św. Mikołaja” na UMK w Toruniu, fot. Andrzej KowalewskiPanel „Najlepsza gęsina na… św. Mikołaja” na UMK w Toruniu, fot. Andrzej Kowalewski