Aktualności

Plakat - Awantura w Recco. Premiera w Operze Nova. Autor plakatu Wojciech Stefaniak

W Operze Nova premiera na stulecie niepodległości

„Awantura w Recco, czyli Drzewko wolności” Macieja Małeckiego do słów libretta Wojciecha Młynarskiego według pomysłu Adama Mickiewicza to najbliższa premiera w Operze Nova. Pierwsze inscenizacje w sobotę i niedzielę (27 i 28 października).

 

Jeśli wierzyć słowom Antoniego Edwarda Odyńca, przyjaciela Adama Mickiewicza z czasów filareckiej młodości i późniejszego jego kronikarza, poeta myślał o poemacie opisującym losy polskiego legionisty i właśnie na podstawie tego pomysłu Wojciech Młynarski stworzył libretto. Jest to historia osiadłego w 1799 roku we włoskim miasteczku Recco Tadeusza, rannego oficera Legionów Dąbrowskiego. Tadeusz w liguryjskiej miejscowości liże rany, kocha córkę burmistrza i stawia opór najazdowi Barbaresków.

„Awanturę w Recco” reżyseruje Maciej Wojtyszko i jest to jego drugie muzyczne spotkanie z Maciejem Małeckim (pierwszym był musical „Cień”, także do testów Młynarskiego). Dla potrzeb bydgoskiej premiery kompozytor dokonał nowej redakcji muzycznej swej opery. Kunszt reżyserski i dramaturgiczny realizatorów, piękna scenografia (dekoracje o wymiarach 6 x 17 m) i kostiumy, zapowiadają, że przedstawienie będzie radosnym elementem świętowania stulecia polskiej niepodległości.

 

Więcej informacji na stronie Opery Nova, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Opera Nova w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 października 2018 r.