Aktualności

Otwarcie wystawy poświęconej prof. Salmonowiczowi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Otwarcie wystawy poświęconej prof. Salmonowiczowi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W hołdzie prof. Salmonowiczowi

Podczas poniedziałkowej (27 listopada) sesji sejmiku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Profesora Stanisława Salmonowicza. Z tej okazji w hallu Urzędu Marszałkowskiego otwarto wystawę „Profesor Stanisław Salmonowicz, historyk, prawnik, humanista”. Jej kuratorką jest prof. Danuta Janicka, wychowanka prof. Salmonowicza.

 

– Jestem przekonany, że postać profesora Salmonowicza będzie nieustannie inspirować do poznawania prawa, jego studiowania i – co najważniejsze – jego stosowania – mówił podczas otwarcia wystawy marszałek Piotr Całbecki.

 

– Bardzo ważne jest to, abyśmy wracali do autorytetów – szczególnie w dzisiejszych czasach zachwianych wartości – podkreśliła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. – Cytując słowa polskiego poety: pamiętajmy „Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość – sprawiedliwość”.

– Celem wystawy jest przybliżenie sylwetki, dorobku i postawy patrona nagrody. Pragniemy przypomnieć tę wybitną osobę zgromadzonym dziś gościom, a następnie zaprezentować szerszej publiczności – w bibliotekach i na uniwersytecie – zapowiedziała prof. Danuta Janicka, kuratorka wystawy. – Wierzę, że na przygotowanych planszach udało nam się ukazać wybitną postać profesora, który był nie tylko wybitnym uczonym, ale także pasjonatem historii i człowiekiem z krwi i kości.

 

Prof. Stanisław Salmonowicz, badacz i ceniony wykładowca akademicki, pozostaje autorytetem dla kilku pokoleń polskich prawników. Przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i uniwersyteckimi katedrami Państwa i Prawa Polskiego oraz Historii Prawa Niemieckiego. Był członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych oraz komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem ponad tysiąca prac naukowych i popularnonaukowych. Opublikował ponad 40 książek, w tym biografię „Fryderyk Wielki” i monografię „Prusy. Dzieje państwa i społeczeństwa”, wielokrotnie wznawiane. Jest też współautorem wielotomowej „Historii Pomorza”. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Instytut Pamięci Narodowej wydal pamiętniki pana profesora „Życie jak osioł ucieka… Wspomnienia”.

 

W otwarciu wystawy uczestniczył laureat Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Profesora Stanisława Salmonowicza dr Marcin Owsiński, kierownik działu naukowego Muzeum Stutthof. Zobacz Sesja sejmiku województwa

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

27 listopada 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada 2023 r.