Aktualności

Sesja sejmiku województwa, 27 listopada 2023, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Sesja sejmiku województwa, 27 listopada 2023, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Obradował sejmik województwa

Kierownik działu naukowego Muzeum Stutthof dr Marcin Owsiński odebrał podczas poniedziałkowej (27 listopada) sesji sejmiku województwa przyznaną po raz pierwszy Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Profesora Stanisława Salmonowicza. Radny Paweł Zgórzyński został wybrany nowym wiceprzewodniczącym sejmiku, ślubowanie złożyła nowa radna Ewa Mes – obie zmiany są związane ze złożeniem mandatu przez wybraną w ostatnich wyborach do Sejmu Agnieszkę Kłopotek.

 

Zmarły w ubiegłym roku wybitny prawnik i historyk prawa prof. Stanisław Salmonowicz jest patronem ustanowionej w tym roku – z inicjatywy prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jana Wyrowińskiego – nowej Nagrody Marszałka Województwa. Będzie  przyznawana autorom publikacji, którzy w swoich badaniach kontynuują dzieło wychowawcy i mentora kilku pokoleń prawników. W hallu Urzędu Marszałkowskiego została otwarta wystawa „Profesor Stanisław Salmonowicz, historyk, prawnik, humanista”. Jej kuratorką jest prof. Danuta Janicka, wychowanka prof. Salmonowicza. – Prof. Salmonowicz ze względu na swoje wszechstronne zainteresowania naukowe był człowiekiem renesansu. Ale jest też wzorem etycznym, sumieniem dla wielu prawników i barometrem właściwego stosowania prawa – powiedział otwierając tę część sesji marszałek Piotr Całbecki.

 

Nagroda dla dr. Marcina Owsińskiego jest wyrazem uznania dla jego wydanej właśnie książki na temat niemieckiego obozu zagłady Stutthof, utworzonego we wrześniu 1939 na trenie Wolnego Miasta Gdańska (w miejscowości Sztutowo). W nieludzkich warunkach przetrzymywano w nim 110 tys. osób, 65 tys. z nich zostało tam na zawsze. Siedmiusetstronicowa publikacja naukowa zawiera biografie szesnaściorga strażników ze Stutthofu, którzy w 1945 roku stanęli przed określanym jako „polska Norymberga” sądem specjalnym w Gdańsku. W laudacji prof. Danuta Janicka podkreśliła, że autor próbuje odpowiedzieć na pytanie jak to możliwe, że zwykli ludzie stają się w pewnych okolicznościach zbrodniarzami.

 

Za wieloletnią działalność społeczną Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis został odznaczony prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK Strażak w Rogowie w powiecie żnińskim Andrzej Krygier. Wniosek o przyznanie odznaczenia złożyła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

 

W merytorycznej części posiedzenia sejmik zajął się m.in. publicznym transportem pasażerskim, rozstrzygając w kwestii finansowania linii autobusowych oraz w kwestii stawek dotacji dla operatorów kolejowych w przyszłym roku. Planujemy finansowanie w przyszłym roku 68 linii autobusowych, w tym ośmiu nowych, co kosztować będzie blisko 24,5 mln złotych (prawie 6 mln złotych z budżetu województwa, reszta z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – w tym celu złożyliśmy stosowny wniosek do wojewody). Waloryzacja stawek dotacji dla przewoźników kolejowych, gwarantowana podpisanymi wcześniej wieloletnimi kontraktami przewozowymi, związana jest z inflacją, wzrostem płac i wzrostem cen paliw. Stawki te będą wynosić (od 10 grudnia 2023 do 14 grudnia 2024) dla Arrivy RP odpowiednio 30,01 złotych i 26,84 złotych brutto na każdy pociągokilometr, dla Polregio 29,64 złotych i 31,06 złotych brutto. Szczegóły w dokumentach dołączonych do porządku obrad.

 

 

Kancelaria Sejmiku

 

23 listopada 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada 2023 r.