Aktualności

Otwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Otwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W grudziądzkim spichlerzu otwarto centrum aktywności społecznej

Z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego i radnego województwa Michała Czepka otwarto w Grudziądzu zrewitalizowany zabytkowy spichlerz, w którym przestrzeń do spotkań i warsztatów zyskali m.in. członkowie organizacji pozarządowych. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 na realizację projektu wyniosło 7,6 mln złotych. Więcej informacji na stronie www.spichlerz57.pl  

– Rewitalizacja grudziądzkich spichlerzy to idealny przykład na to, w jaki sposób można połączyć troskę o zabytki z możliwością nadania im nowych funkcji i sprawić, żeby służyły mieszkańcom regionu. Komfortowe warunki do działania znajdą tu m.in członkowie stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji pozarządowych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Inwestycja objęła kompleksową modernizację zabytkowego spichlerza nr 57 (drugi budynek od strony Góry Zamkowej). W obiekcie powstało centrum aktywności społecznej. Lokalni społecznicy mogą korzystać m.in. z pomieszczeń biurowych i sal konferencyjnych. W obiekcie będą odbywały się dyżury specjalistów, m.in. doradztwo prawne i księgowe. Z myślą o działaniach integracyjnych funkcjonuje kawiarnia społeczna, w której organizowane będą także wystawy prac artystycznych. Widok na Wisłę można podziwiać z dwupoziomowego tarasu, zainstalowana została również zewnętrzna panoramiczna winda.

Na podstawie badań konserwatorskich odtworzona została elewacja budynku, a na ścianach pojawiły się sztukaterie. Inwestycja warta była blisko 9 mln zł.

Środki unijne z naszego RPO trafiły wcześniej na modernizację dwóch innych grudziądzkich spichlerzy. W budynkach przy ulicy Spichrzowej 33 i 35 powstało Muzeum Handlu Wiślanego. Na powierzchni ponad 900 metrów kwadratowych znajdują się ekspozycje, miejsce warsztatowe, kawiarenka i sklep z pamiątkami. Samorząd miasta Grudziądza pozyskało na ten cel ponad 9 mln zł.

Czytaj: Stawiamy na rozwój potencjałów regionu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

15 maja 2023 r.

Otwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie spichlerza 57 w Grudziądzu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP