Aktualności

Jubileusz elżbietanek z Kamienia Krajeńskiego, fot. Tymon Markowski
Jubileusz elżbietanek z Kamienia Krajeńskiego, fot. Tymon Markowski

Unitas Durat na jubileusz sióstr elżbietanek

Od 150 lat modlą się i służą potrzebującym na Ziemi Krajeńskiej. Teraz wspólnie z podopiecznymi obchodzą swój jubileusz. W sobotnich (27 sierpnia) uroczystościach Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Kamieniu Krajeńskim uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który wręczył siostrom medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

–  „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnie uczyniliście” – kierując się tymi słowami siostry elżbietanki z Kamienia Krajeńskiego realizują trudną, ale wspaniałą misję niesienia pomocy chorym i potrzebującym. W dniu ich jubileuszu dziękujemy im za pełną poświęcenia służbę na rzecz drugiego człowieka – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Siostry elżbietanki rozpoczęły działalność w Kamieniu Krajeńskim w 1866 roku w związku z epidemią cholery i potrzebą zapewnienia troskliwej opieki nad chorymi, ubogimi i ich rodzinami. Na przestrzeni lat pod opiekę sióstr trafiały zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Elżbietanki systematycznie rozszerzały swoją działalność. Otworzyły przedszkole i szkołę, zapewniały opiekę chorym oraz podstawową opiekę medyczną. Z czasem dom prowadzony przez siostry przekształcony został w dom specjalny dla dzieci z upośledzeniem umysłowym.

 

Obecnie w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Kamieniu Krajewńskim siostry sprawują całodobową opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym (16 osób), znacznym (11 osób), głębokim (22 osoby) oraz dodatkowo współistniejącymi sprzężeniami, takimi jak: głuchota, niedowidzenie, epilepsja, porażenia mózgowe wielokończynowe, przykurcze i niedowłady kończyn dolnych i górnych, zespół Downa, mózgowe porażenie dziecięce i autyzm. Podopieczni placówki korzystają z rehabilitacji, uczą się i rozwijają w dostępnych sobie sferach. Oprócz zapewnienia całodobowej opieki podopiecznym, placówka organizuje też zajęcia świetlicowe, spacery, wycieczki, zabawy i gry sportowe.

 

Podopieczni elżbietanek z Kamienia Krajeńskiego dwukrotnie byli beneficjentami Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego (w 2013 i 2016 roku). Suma wsparcia, które trafiło do DPS w Kamieniu Krajeńskim to ponad 193 tysiące złotych.

 

Siostry ze Zgromadzenia św. Elżbiety świętują jubileusze 150-lecia obecności na Ziemi Krajeńskiej, 65-lecia Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży, 20-lecia Oddziały Szkolnego przy DPS, 10-lecia Apostolskiej Wspólnoty Św. Elżbiety z Kamienia Krajeńskiego oraz 10-lecia Fundacji „Pomóżmy Dzieciom Niepełnosprawnym”. W ramach sobotnich (27 sierpnia) obchodów w Kamieniu Krajeńskim odbyła się msza święta w kolegiacie Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Piknik Wdzięczności w ogrodzie DPS przy ulicy Dworcowej.  

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 sierpnia 2016 r.