Aktualności

Uroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon Markowski
Uroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon Markowski

Unitas Durat dla SOSW im. gen. Maczka

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej w Bydgoszczy świętuje jubileusz 70-lecia i 20-lecia nadania placówce imienia gen. Stanisława Maczka. Podczas piątkowej (31 marca) uroczystości szkolna społeczność została wyróżniona marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Historia ośrodka rozpoczęła się w marcu 1947 roku, kiedy w Ostromecku pod Bydgoszczą powstał Zakład dla Dzieci Głuchych. Dziś to działająca pod skrzydłami samorządu województwa i mieszcząca się bydgoskim Fordonie nowoczesna placówka, w której dzieci i młodzież z wadą słuchu mają do dyspozycji wygodny, dobrze wyposażony i bezpieczny ośrodek z bogatą ofertą edukacyjną.

 

Aktualnie w ośrodku kształci się 140 uczniów. Opieka zaczyna się na etapie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a kończy w liceum oraz technikum. Nauka odbywa się w 6-8 osobowych klasach, a dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi tworzone są klasy dwuosobowe. Podopieczni objęci są pomocą psychologiczno-pedagogiczną, korzystają też z różnego rodzaju terapii wspierających rozwój.

 

W ramach piątkowych (31 marca) uroczystości jubileuszowych odbyły się msza święta w kościele Matki Boskiej Królowej Męczenników oraz akademia w Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu w Centrum Onkologii. Podczas uroczystości wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył przedstawicielom ośrodka najwyższe marszałkowskie wyróżnienie – medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Specjalne podziękowania odebrali też zasłużeni pracownicy ośrodka (lista).

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

31 marca 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 3 kwietnia 2017 r.

 

Zajęcia w SOSW nr 2 w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiZajęcia w SOSW nr 2 w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiZajęcia w SOSW nr 2 w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiZajęcia w SOSW nr 2 w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiZajęcia w SOSW nr 2 w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiZajęcia w SOSW nr 2 w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiZajęcia w SOSW nr 2 w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

 

 

Uroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon MarkowskiUroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon MarkowskiUroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon MarkowskiUroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon MarkowskiUroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon MarkowskiUroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon MarkowskiUroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon MarkowskiUroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon MarkowskiUroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon MarkowskiUroczystość z okazji jubileuszu ośrodka, fot. Tymon Markowski