Aktualności

Uroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Uroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Uruchamiamy potężne wsparcie dla biznesu

W piątek (31 marca) w Warszawie przedstawiciele samorządu województwa podpisali umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchamiającą ponad 205 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach  instrumentów finansowych. To ważne wsparcie, które pomoże w rozwoju regionalnej przedsiębiorczości.

 

– W ramach naszego RPO na uruchomienie zwrotnych instrumentów finansowych przeznaczyliśmy w sumie ponad 900 milionów złotych. To pieniądze, którymi można wielokrotnie obracać, co pozwala na generowanie większego strumienia środków inwestycyjnych – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego otrzyma środki na działania z zakresu: wspierania najmniejszych przedsiębiorców, wdrażania prac badawczo-rozwojowych (B+R), rozwoju przedsiębiorczości akademickiej oraz pomocy w poszukiwaniach zagranicznych rynków zbytu i partnerów biznesowych. Instytucja będzie pełnić rolę menadżera (tzw. funduszu funduszy), który ma czuwać nad wyborem pośredników finansowych oferujących usługi dla biznesu.

 

Pomoc trafi do firm w formie atrakcyjnych pożyczek oraz wkładu finansowego w zamian za udziały w przedsiębiorstwie. Oferta niektórych pośredników finansowych może być gotowa jeszcze w tym roku. Projekt będzie realizowany do 2023 roku.

 

W uroczystym podpisaniu umowy z BGK, która odbyła się w warszawskiej siedzibie instytucji wzięli udział wicemarszałek Dariusz Kurzawa, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Cieszyński i dyrektor zarządzająca pionem funduszy europejskich Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

 

Na uruchomienie instrumentów finansowych samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczył w sumie 211,1 mln euro, czyli jedną dziesiątą wszystkich środków w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie jedną z instytucji, które mają nimi administrować. Do końca czerwca planowane jest także zawarcie umów z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Rozwoju (z zakresie inwestycji w innowacje) oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej).

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

31 marca 2017 r.

 

Uroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość podpisania umowy w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl